Четвъртък, 01 Юни 2023
26
май
 

Д-р Котевска: Предпазването от слънцето в детска възраст пази от злокачествена болест в зряла възраст

Не използвайте солариум, защото рискувате много, предупреди специалистката

Петък, 26 Май 2023 | 10:45:57


Слънцезащитните кремове трябва да се нанасят върху кожата през цялата година. Това каза пред БНТ дерматологът д-р Бисера Котевска. По думите й вече наближава по-горещото време и е препоръчително 20 минути преди да излезем от дома да нанесем слънцезащит

Слънцезащитните кремове трябва да се нанасят върху кожата през цялата година. Това каза пред БНТ дерматологът д-р Бисера Котевска. По думите й вече наближава по-горещото време и е препоръчително 20 минути преди да излезем от дома да нанесем слънцезащитен продукт в зависимост от типа кожа. Не трябва обаче да нанасяме продукта непосредствено преди да излезем навън, а малко по-рано, обясни дерматоложката.

Изборът на продукт е много индивидуален, но хората вече доста добре се грижат за кожата си, отбеляза тя. Д-р Котевска обясни, че има продукти, които са подходящи за мазна кожа, други – за кожа, склонна към зачервяване, за склонната към хиперпигментация – също.

Спрейовете са по-подходящи за плажа, с тях защитаваме цялото тяло. Кремовете пък са подходящи и за ръцете, но не трябва да забравяме дланите, допълни тя.

Специалистката беше категорична, че е подходящо преди да се нанесе гримът, да се използва слънцезащитен продукт, независимо от това, че много гримове сами по себе си са обогатени със слънцезащитен фактор, но той не е достатъчен.

Трябва да предпазваме децата, защото кожата помни. Предпазването в детска възраст всъщност предпазва от злокачествено заболяване в зряла възраст, обясни тя. По думите й препоръката на специалистите е да се избират медицински слънцезащитни продукти, които се продават в аптеките, със защитен фактор 50. Децата с по-светла кожа и бенки трябва да имат на плажа и тениски като допълнителна защита.

Д-р Котевска подчерта, че солариумите категорично трябва да се избягват, от една страна, защото ускоряват процеса на стареене на кожата, а от друга – защото използването им значително увеличава риска от рак на кожата. Наистина, има процедури с UV-лъчи, но те се извършват при определени заболявания, в специални кабини, само в няколко болници у нас под лекарски контрол. Псориазисът е едно от заболяванията, които се повлияват добре от такива процедури, даде пример тя.

Дерматоложката обясни, че все още доста често се срещат пациенти с рак на кожата, но то е защото много хора не са се пазили от слънчевите лъчи като деца. Задължително е един път годишно хората да минават на преглед при дерматолог, препоръча тя.

Друг проблем е слънчевата алергия, която може да се появи във всяка възраст, тя се проявява като сърбящ обрив по откритите места, незащитени от дреха. Лечение има със специални фотозащитни продукти за такива случаи, системни антихистаминови таблетки, като подготовка преди да отидат на море, а в някои случаи се провежда и фототерапия, за да се десенсибилизира поетапно кожата преди море, допълни тя.

Все пак, ако настъпи изгаряне, първо трябва да охладим кожата с хладен душ или компрес, никога да не използваме спиртен продукт, обясни дерматоложката. Тя бе категорична, че най-подходящото средство са хидратиращите и охлаждащите кремове, създадени специално за тази цел. 

„Никога не прилагайте ракия или кисело мляко, а ако изгарянето е сериозно и има мехури, посетете лекар“, препоръча специалистката.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
7$sp


Всичко за коронавируса
Още новини
167 магистри и бакалаври получиха дипломите си от МУ-Пловдив
01.06.2023 20:10:05

167 магистри и бакалаври получиха дипломите си от МУ-Пловдив

167 магистри и бакалаври от 6 специалности, които се изучават във Факултета по обществено здраве, ...

Подписаха решението за избор на изпълнител за въздушната спешна помощ
01.06.2023 17:52:09

Подписаха решението за избор на изпълнител за въздушната спешна помощ

Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев подписа днес решението за из ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...