Четвъртък, 20 Март 2025
20
авг
 

Д-р Любен Милачков: Избрах гастроентерологията, защото в нея има много разнообразие

Неделя, 20 Август 2023 | 09:32:06 Невена Попова


Д-р Любен Милачков е възпитаник на Медицинския университет в София. Завършва образованието си през 2011 г. и придобива специалност по гастроентерология и диететика. Защитава дисертация на тема: „Маркери за неопластична трансформ

Д-р Любен Милачков е възпитаник на Медицинския университет в София. Завършва образованието си през 2011 г. и придобива специалност по гастроентерология и диететика. Защитава дисертация на тема: „Маркери за неопластична трансформация при заболявания на червото“.

Д-р Милачков е част от екипа на Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

Д-р Милачков, как избрахте специалността гастроентерология?

Гастроентерологията е една от най-разнообразните и вълнуващи специалности. Тя не само дава възможността на начинаещия лекар да се грижи за пациента, но включва разнообразие от различни съвременни техники за диагностика на социалнозначими заболявания. Направих своя избор още в трети курс, в Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести. Тогава един млад лекар ме вдъхнови да избера тази специалност. А медицината избрах най-вече защото дядо ми - проф. Никола Сотиров, който беше специалист по УНГ болести, искаше да последвам примера му. 

Коя част от нея според Вас е натоварена с най-големи предизвикателства и с най-големи очаквания?

Гастроентерологията е трудна, динамична и бързо развиваща се специалност. Тя изисква постоянно придобиване на нови умения и знания. Тя е мултидисциплинарна специалност - взаймодейства със специалисти хирурзи, патолози, онколози, рентгенолози, диетолози и много други.

Основните съвременни предизвикателства са ендоскопските диагностични и терапевтични методи, в които о навлиза все повече изкуственият интелект. Допълнително предизвикателство е лечението и на някои чернодробни и онкологични заболявания, при които инвазивното нехирургично лечение може да даде резултати равни на хирургичното лечение. Минимално инвазивните ендоскопски техники при пациенти с тежки онкологични и напреднали заболявания са част от иновациите през последните две години, както по света, така и у нас.

С какво хранителните навици и предпочитания на българина допринасят за проблеми със стомашно-чревния тракт? Кои заболявания и състояния ни засягат по-често като нация поради лошо хранене?

Да бъдеш здрав е основното и най-важно за всеки човек. Това може да бъде постигнато чрез здравословно хранене и начин на живот. По този начин могат да се предотвратят много заболявания. Основните грешки при съвременното хранене са консумация на храни с висока енергийна стойност и храни с високо съдържание на мазнини. В забързаното ежедневие, когато става въпрос за хранене, най-лесно е да си вземем ‘‘junk food’’. 

При този тип храна се консумират огромен брой калории, които идва от захари и мазнини, с много малко фибри, протеини, витамини и минерали. Количествата на приеманата храна също трябва да са адекватни и да не се прекалява, само защото имаме лесен достъп до храна. Това се отнася и за България. Поради това се наблюдава зачестяване на заболявания на стомаха и дебелото черво, както и на черния дроб. Пример за такова заболяване е неалкохолният стеатохепатит. То е част от метаболитния синдром- рисков фактор за сърдечно-съдови инциденти. Ежедневната консумацията на алкохол над определени норми също води до редица чернодробни заболявания като цироза на черния дроб, и на заболявания на панкреаса - хроничен панкреатит.

Клиниката, в която работите, е сред най-утвърдените у нас, в нея се обучават студенти и специализанти. Има ли интерес към гастроентерологията днес?

Интересът към гастроентерологията винаги е бил голям. Вероятно свързвам това с разнообразието от заболяванията, методите и многото предизвикателства. Разнообразието от заболявания, наличието на инвазивни методи за диагностика и лечение, както на хронични, така и на онкологични заболявания, я прави сред най-желаните. 

Кои са учителите Ви в специалността?

Моите учители са всички колеги, с които работя и разбира се, изключително съм благодарен на проф. Захари Кръстев, проф. Красимир Антонов, проф. Николов и проф.  Алексиев.

В личен план какви са амбициите Ви за професионално развитие?

Амбициите ми са да се развивам активно в инвазивната гастроентерология - ехографска и ендоскопска. Проявявам силен интерес и към ендоскопските полипектомии, интервенционалните методи за диагностика и лечение на заболявания на жлъчните пътища. Също така съм силно заинтересован от диагностиката и терапията на онкологични чернодробни заболявания. Към момента съм част от екипа за проследяване и лечение на пациенти с възпалителни чревни заболявания. Искам да се развивам в тези направления.

Кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Най-ценните моменти за мен са тези със семейството ми. Обичам да пътувам и да спортувам. Разбира се, четенето на медицинска литература е част от ежедневието.

Кои човешки и професионални принципи се стремите да отстоявате винаги и при всички обстоятелства?

В моя професионален път се опитвам да помагам на моите пациенти, без да им навредя. Силно дисциплиниран съм, а основните ми принципи са честност и искреност.

Какво бихте искали да пожелаете на колегите си, с които работите?

Да бъдят здрави. Да не се променят. Пожелавам си да продължа да работя в този прекрасен екип, с който работя и в момента - Клиниката по гастроентерология към в УМБАЛ „Св. Иван Рилски‘‘.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
TK1j


Всичко за коронавируса
Още новини
През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.
20.03.2025 17:22:40

През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.

Министерство на здравеопазването е предприело действия за стартиране на преговорите по Колективни ...

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“
20.03.2025 16:54:58

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“

Седмица на отворените врати за туберкулоза организира кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...