Лимитите са лесен, но и груб начин да се контолира макрорамката на бюджета, който спира усилията на управлението на НЗОК и на държавата за въвеждането на по-ефективни мерки за контрол.
Tова заяви пред БНТ председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Той коментира идеите, представени вчера от служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров, като „оригиналната реформа от преди 20 години“. „Така беше замислена – да няма лимити, парите да следват пациента, да бъдат правилно остойностени дейностите, които заплаща НЗОК. Това се неща, които се изкривиха с времето. Въведоха се лимити, защото по-лесно се управляват средствата“, посочи той.
„Лимитите се представят пред обществото едва ли не като панацея, едва ли не системата ще рухне, ако ги няма. Не е вярно, няма да рухне, ще се въведат други механизми, които да контролират“, коментира той.
Д-р Маджаров отбеляза, че на практика НЗОК няма възможност да контолира в реално време процесите и да контролира качеството. Според него трябва да се върви към електронизация на процесите в здравеопазването, както и по-активно участие на потребителите, за да не се отчитат фиктивни услуги. Когато плащаш за извършена работа, трябва да имаш инструмент, с който да можеш да контролираш, каза председателят на БЛС.
Д-р Маджаров отбеляза, че одобрява идеята за мобилното приложение, с което да се проследява извършването на здравни услуги, но изтъкна, че идентификацията в него трябва да е по-лесна.
Проблемът на клиничните пътеки е, че никога няма двама еднакви пациенти - един човек се нуждае от една грижа, друг от по-малка, трети от по-голяма, пътеките не отчитат това, те разглеждат средно претеглен случай. Те разглеждат от всички преминали пневмония средно колко би струвало на системата, обясни д-р Маджаров. Според него те не са били оценени по специалности и по този начин са довели до изкривявания в системата. Някои специалности се оказаха по-добре платени в сравнение с други, посочи той.
Д-р Маджаров коментира и темата за дълговете на болниците. Болниците трупаха дългове, защото имаха противоречия. Законът казва, че нямаме право да връщаме спешен пациент, а в същото време лимитите са свършили пет дни преди края на месеца, даде пример той.
Председателят на БЛС посочи още, че стойността на преминал пациент по КП е над един път по-голяма от договореното с касата. Стойността включва и ежегодното увеличаване на заплатите на лекарите и сестрите, изтъкна д-р Маджаров.
Той коментира и 24-часовия ангажимент на личните лекари, като посочи, че те са изнудвани да подписват договор с медицински центрове за оказване на услуги за пациентите им в извънработно време. Според него държавата трябва да разреши този проблем.
Запитан за ситуацията с COVID, д-р Маджаров каза, че при това ниво на ваксинация в момента в България третата вълна през есента е неизбежна.
Някои специалности се оказаха десетки пъти по-добре платени в сравнение с други и това продължава повече от 15 години.
Да се отнемат лекарските права на всички лекари по образование, работещи в НЗОК начело с Митьо тъпото!
Време е да се премахнат личните лекари!
Не вярвам, че Мито-лимито, ще махне лимитите.
Защо БЛС се е загрижил за финансиращата НЗОКфункцията му би трябвало да бъде друга,а именно грижа за лекарите?!
Edna tikova pachavra !
Къде беше до сега БЛС да каже, че лимитите са деструктивни и незаконни, трябваше да дойде служебен министър, който да да им покаже, че "царят е гол"? БЛС години наред подписваха раболепно НРД-та с лимити и коренопреклонно се съгласяваха на безумната регулация, измислена от объркани представители на касата.
И е. О. Точ ият вхпроснакойтотези влечуги няма дати отговорят. Също и, а тотал о незаконното 24 часово ра, положение и труд при това заплатен с 13 стотинки
крайно време е да се помисли за премахване на клиничните пътеки, които изкривяват цялата система.