!
Вторник, 01 Юли 2025
01
юли
 

Д-р Маджуров: Единствено след неуспешна консервативна терапия се пристъпва към операция

Неврохирургът е щастлив, когато не види след известно време своя пациент

Вторник, 01 Юли 2025 | 11:13:31


Със застаряването на населението дегенеративните процеси нарастват, а освен това хората искат да останат активни и на по-късна възраст, така че полето за лечение на гръбначните заболявания става все по-голямо. Това каза полк. д-р  Петър Маджуров в

Със застаряването на населението дегенеративните процеси нарастват, а освен това хората искат да останат активни и на по-късна възраст, така че полето за лечение на гръбначните заболявания става все по-голямо. Това каза полк. д-р  Петър Маджуров в подкаста на БНР „В центъра на системата“. Директорът на Клиниката по неврохирургия към Военната болница "Bundeswehrkrankenhaus" в Берлин е в България по покана на УМБАЛ „Софиямед“ за обмяна на опит между специалистите в областта на последните достижения на съвременните и иновативни неврохирургични интервенции.

По думите му по-тежестта на оплакванията си германците са по-зле от българските пациенти, защото са по-възрастни, но в Германия се набляга повече на профилактиката на тези заболявания, за разлика от България. „При гръбначните заболявания оказва огромна роля нагласата на пациента за това, което иска да прави. Една 80-годишна жена влиза в кабинета и казва: „На всяка цена искам да ме оперирате, защото искам да остана активна, искам да ходя на екскурзия“ и в следващия момент жена, с абсолютно същата клинична картина, ще каже: „На мен ми стига да отида до кухнята, да изляза на двора, моля да не ме оперирате“.  Гръбначните заболявания никога не са заболявания само на гръбнака. Имат много психосоматични нюанси, много социални аспекти, много здравословни аспекти, свързани с коморбидитета, други заболявания, рискове, затова, ти като лекар, трябва да се съобразиш с неговите желания, за да вземеш най-оптималното решение не за това заболяване, а за този човек“, каза д-р Маджуров.

Той заяви, че не познава нивото на българските неврохирурзи, тъй като от 30 години е далеч от България, но смята, че тези, които работят в големите центрове са на европейско и на световно ниво. „Моята задача тук е първо да обуча хора и второ да поставя една основа на гръбначната хирургия. С отбора, който водя тук мога да оперирам целия гръбначен стълб, всички отдели, от всички страни. Стенози, дискови хернии, малформации, нестабилност на гръбначния стълб във всички сегменти, шийни стенози. Няма нозологична единица, която е в обема на дегенеративните гръбначни изкривявания, която ние да не сме в състояние в „Софиямед“ да оперираме успешно. Тенденцията в гръбначната хирургия е все повече да се набляга на инструментариума - имплантирането на протези, стабилизация на гръбнака. В екипа ми е доц. д-р Симон Байерл, който е председател на немското дружество по гръбначна хирургия, е специалистът по инструментации на дълга отсечка с изправяния на сколиози, гръбначни стенози и др.“, каза д-р Маджуров.  

Той беше категоричен обаче, че най-доброто лечение на гръбначния стълб е когато се мине без операция. „Всяка една операция на гръбначния стълб променя физиологично динамиката, стабилитета, т.е. не е манна небесна. Ако вземем двама пациенти с дискови хернии - единият опериран, другият не - след две години и двамата ще са на едно ниво. Две са причините оперираният да е опериран - не може да изтърпи болката или има сетивни нарушения или парализа. Ние като неврохирурзи най-вече се интересуваме от това има ли пареза - мускулна слабост, която се развива, която ни принуждава да оперираме. След толкова години като неврохирург аз съм все по-смел в решението си да не предприемам една операция, защото като неврохирург е много-лесно да вземеш решение за операция, отколкото да не оперираш. Това изисква един опит и смелост да знаеш, че този пациент ще се възстанови без операция - чрез природата или чрез физиотерапия. Това са много индивидуални решения. Пациент дори с изразена клиника, при някакво рутинно заболяване, в Германия задължително преди операция премината през двуседмична консервативна терапия като физиотерапия, иглотерапия или друга подобна. Единствено след неуспешна консервативна терапия се пристъпва към операция. Неврохирургът е щастлив, когато не види след известно време своя пациент. На оперираните в Германия им даваме 2 листа схеми как да продължи ежедневието им, дори какъв да бъде сексуалният им живот. Това са правила, които трябва да бъдат запомнени от пациента, за да не извършва неправилни движение. Въпреки това 5% от пациентите се връщат с рецидив на гръбначния стълб, независимо кой ги е оперирал“, каза още д-р Маджуров.

Той уточни, че Здравните каси в Германия заплащат изцяло следоперативните рехабилитация - амбулаторно или друго. Но все пак трябва да знаем, че всеки 20- ти получава рецидив на една дискова херния - тоест 5 на сто се връщат при неврохирурга, независимо кой, къде и как е оперирал пациента, и независимо какво е правил самият пациент. Затова и казах - най-добрата операция е когато не се прави операция, заяви д-р Петър Маджуров.

Неврохирургът беше категорично, че хората с болки в кръста или по целия гръбнак, трябва да се движат, да не стоят дълго на едно място в една поза, а да се движи разнообразно. „Не е необходимо много дълги преходи, а често и по-малко, регламентираните в Западна Европа спортните програми по 20 минути с променлива интензивност, модерните бюра за работа прав и седнал - всичко това не е случайно и имат громен успех и въздействат добре на пациентите“, каза д-р Маджуров.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.

Снимка: Екипът оглавяван от д-р Петър Маджуров- неврохирург в Берлин с над 40г. практика и (отляво надясно) д-р Бартоломеус Мускала – неврохирург,  проф. д-р Йорн-Андре Хорачек- неврохирург, проф. д-р Гьоц Бендорф - интервенционален неврорадиолог, доц. д-р Симон Байерл – неврохирург и д-р Маджуров, днес започна своите прегледи в ДКЦ „Софиямед“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bWfJ


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатни прегледи на деца от столични специалисти ще се проведат в Гоце Делчев
01.07.2025 17:36:29

Безплатни прегледи на деца от столични специалисти ще се проведат в Гоце Делчев

На 19 юли 2025 г. от 9:00 часа лекари специалисти от София ще преглеждат безплатно деца от град Г ...

Комисията реши: Законопроектът за лекарските заплати да е готов до 28 юли (Обновена)
01.07.2025 16:43:54 Надежда Ненова

Комисията реши: Законопроектът за лекарските заплати да е готов до 28 юли (Обновена)

След 3 часа и половина дебати на висок тон народните представители от парламентарната здравна ком ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...