За хеликоптерната помощ положихме огромни усилия. Това е проект, започнат още през 2020 г. Правителството на Стефан Янев го вкара в Плана за възстановяване и устойчивост. После имаме едно забавяне, в което нищо не се случва, а ние положихме огромни усилия процедурата да се задвижи. Това каза пред БНТ бившият служебен министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по повод обвиненията на правителството, свързани с работата на служебното правителство по проекта за спешна медицинска помощ по въздуха.
По повод съобщението на транспортния министър, че са променени местата за изграждане на оперативни бази за медицинските хеликоптери, д-р Меджидиев уточни, че има разлика между оперативна база и летателна площадка.
„Оперативните бази са местата, на които има хангари, където нощуват хеликоптерите и се зареждат с гориво, там, където са позиционирани хеликоптерите. Летателните площадки трябва да бъдат израждани в болниците за най-бърз достъп. Понеже бяхме в готовност за първите два хеликоптера с т.нар. мокър лизинг още юни месец, стартирахме с изграждането на две оперативни бази с хангарите и те са готови – във „Враждебна“-София и Долна Митрополия – Плевен“, каза д-р Меджидиев.
Той подчерта, че е създаден Национален център за спешна помощ по въздуха с 52-ма души персонал, припомни и че вече са обучени 105 медици. Бившият здравен министър допълни, че те са създали базата и има възможност редовното правителство да продължи този проект.
Д-р Меджидиев заяви, че въпреки всички проблеми, той е оптимист и първият хеликоптер ще дойде през декември.
5 хеликоптерни площадки с хангари – готови до края на идната година
28.07.2023 17:22:16Отказваме се от хеликоптерите под наем, чакаме си нашия през декември
03.07.2023 10:26:04Четири основни критерия определят изграждането на хеликоптерни площадки до болниците
25.05.2023 10:59:26