Трябва да се направи референдум, ако се тръгва към цялостна смяна на системата на личните лекари. Това каза пред БНР д-р Георги Миндов, председател на Сдружението на софийските общопрактикуващи лекари.
„Това е смяна на системата. Ако искат да върнат поликлиниките и да ни направят на заплати, да го кажат. Само че не могат да го направят, защото ще им струваме три пъти повече от сега. На мен би ми било много хубаво да съм на 8-часов работен ден и твърда заплата, но като се сложат наемите, осигуровките, апаратурата, обучението, режийни и всичко, което сега плащаме сами, всичко ще трябва да се поеме от бюджета. И тогава разходите ще са огромни, защото никой няма да пести“, каза той.
Д-р Миндов уточни, че 42% от финансирането на личните лекари е за неограничен брой дейности за т.нар. спешни състояния. „За миналата година условно имаме между 18 000 и 20 000 такива прегледа, за които по Здравна каса не получаваме заплащане. Ние работим в рамките на тази капитационна такса, за която се казва, че ще се махне“, каза той.
По думите му, ако се премахне капитацията, ще трябва да се плаща на преглед. Сега, ако се раздели капитацията, се получават 8,15 лв. на преглед.
„Ако минем на другия модел, стойността на този преглед ще е минимум 24 лв., а пациентът ще бъде с ограничен достъп. Когато се плаща на брой прегледи и има макрорамка на бюджета, ще се плаща до определена сума и няма да има неограничено посещение. Ще има източване на Касата и надписване на прегледи, което в момента при нас го няма, защото на нас не ни се плаща на брой преглед, а само за това, че сте се записали, но ние поддържаме възможността 24-часа да бъдете обслужен и да имате достъп до лекарска помощ. Ще има подбор на пациентите, защото няма да има пациентска листа и ако човек е много болен, ще обикаля от врата на врата, без да има кой да го прегледа. С промяната ще се отвори вратата за достъп на определена група хора и ще се затвори за много повече пациенти“, подчерта д-р Миндов.
„Цялата система се крепи на нас. Основният поток минава през нас. Сега и електронното досие трябва да бъде направено от нас, защото няма кой друг. Лекарите се отказват, защото вече не може да издържат на цялата тази административна тежест. Всички казват, че сме добре платени, но бягат. Защо? Защото условията, при които работим са по-лоши, отколкото е заплащането“, допълни той.
НСОПЛБ против диференциране стойността на профилактичния преглед
06.04.2022 15:19:39НСОПЛБ за идеите за реформа: Е-досието не може да замени познаването на пациента
05.04.2022 10:59:13Проф. Начев: Капитацията не трябва да изчезва, но да е малка част от възнаграждението на ОПЛ
30.03.2022 11:14:57