Лекарят е уязвим юридически, когато използва новото мобилно приложение e-Rx за издаване на електронни "бели рецепти" от мобилен телефон или таблет. Това коментира пред телевизия Bulgaria On Air председателят на Столичното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Георги Миндов.
Той бе категоричен, че 99,9% от личните лекари са недоволни и смятат, че това приложение не само няма да облекчи работата им, но и ще ги изправи пред рискове от правен характер.
„Приложението отговаря на всички технологични спецификации, но като задание и практическо използване нещата се разминават. Едно изписване на терапия, каквато и да е тя, е заключителният етап от целия процес – анамнеза, преглед, обмисляне на цялата ситуация и даване на терапията. Тези два етапа, ако ние не ги изпълним и не ги документираме, и няма информирано съгласие на пациента, с което приема тази терапия с нейните рискове, лекарят е уязвим юридически“, обясни д-р Георги Миндов.
„Когато идвате на лекар, вие подписвате амбулаторен лист, вие се съгласявате за терапията, приемате всички рискове, ние споделяме отговорността, тя не може да бъде само моя или само ваша“, допълни той и отбеляза, че информацията, която се изпраща през приложението, е подписана с електронен подпис.
Председателят на сдружението на столичните общопрактикуващи лекари изрази притеснението на колегите си, че нямат достъп до епикризите, които се издават от лечебните заведения и това ги поставя в ситуация на неведение относно прекарани заболявания и назначени терапии в миналото.
„Нямаме достъп до пациентското досие, не ни е дадено и административно, и техническо. Ако в момента при мен попадне пациент по спешност и не е мой пациент, не мога да видя досието му, а ако той е докаран в тежко състояние, няма да може да ми обясни. Не мога да вляза да видя една година назад от какво е лекуван, какви болести има, дори и „Бърза помощ“ да дойде, тя също няма достъп до това досие. Това куца в момента“, смята той.
Според него обаче мобилното приложение може да спомогне за ограничаване на безконтролното изписване и получаване на лекарства в аптеките без лекарско предписание.
„Приложението първо ще проверява дали сте лекар и дали сте член на БЛС. Ако не сте лекар, не може да работите и не може да използвате това приложение“. Така, ако няма лекарско предписание, в аптеката няма да могат да се отпускат антибиотици, а „Информационно обслужване“ ще знае във всеки един момент всеки един лекар какво е изписал и какво е отпуснато в аптеката, обясни д-р Миндов.
Ами никой няма да ви преглежда в събота! Учили сме и затова ще караме лимузини и ще имаме имоти! Ти,плебей бачкай на 2 места като нас ,за да имаш пари за лекар!
Кой преглежда в събота след обед бре ...миндил..още в петък по обяд сте в имотите си в Гърция!
Прав е, електронна рецепта дистанционно е бомба със закъснител. Предлагам да важи 24 или 48 часа, след които пациента да бъде повикан за преглед, ако не се яви, лекарят няма отговорност за терапията.
Ще изтърват потребителската такса и реват кански!
Не,глупако. Не ми пука за жалката ти потребителска такса. Просто няма да стана в събота следобед да те прегледам ,Вече и за 20 лв. Защото този преглед е 80лв нагоре . Демотивирахте тоталноп лекарите да се занимават с вас гащниците. Както майстор няма да ти дойде за левче ,така и аз.
Дали може да се вярва на епикризите?Те не се ли пишат за да плати касата?И колега,при действително спешен пациент няма време за четене на документи!
Когато въведете Годишен Технически Преглед на автомобила ДИСТАНЦИОННО, тогава ще ви ползваме смотаното приложение, юридическа дупка с остри колове. Дотогава -Медицински преглед ->Плащане на този труд-> Рецепта.
И безплатен трябва да е ГТП, не само дистанционно!
Ама рецептата задължително под индиго.
На крива ракета, и космосът й пречи!
Профан ,не коментирай теми за които с келавото си ниско образование нямаш капацитет да коментираш. А това е очевидно с махленския тип коментар на батките в квартала ти.