!
Понеделник, 10 Ноември 2025
16
дек
 

Д-р Миндов: Не само мерките са важни, но и самосъзнанието на хората

Сряда, 16 Декември 2020 | 11:04:09


България в момента е в траен спад на заболеваемостта. Натискът намаля значително и към общопрактикуващите лекари, и към цялата система. Мерките малко закъсняха, но пък работят и тази тенденция трябва да се запази, защото все още почти никъде не се нами

България в момента е в траен спад на заболеваемостта. Натискът намаля значително и към общопрактикуващите лекари, и към цялата система. Мерките малко закъсняха, но пък работят и тази тенденция трябва да се запази, защото все още почти никъде не се намират места в болниците. Това каза пред БНТ д-р Георги Миндов, председател на Столичното сдружение на общопрактикуващите лекари.

Иска се време, за да намалее натискът и към болниците, защото лечението продължава 18-20 дни. Да бъдем европейци, да видим Германия, Франция какво правят, не трябва да бъдем отделна единица в Европа, която прави каквото си поиска. Трябва да имаме някакво самосъзнание, призова д-р Миндов.

Отварянето на държавата ще е решение на премиера, но не може да се угоди на всички, допълни още той и уточни, че ако хората имат самосъзнание, дори и при допълнително смекчаване на мерките, ситуацита може да бъде овладяна.

„Всеки си носи кръста и отговорността за себе си. Не можем да ходим болни на работа, не можем да посещаваме мероприятия и магазини, където има стотици хора в тесни пространства. Просто не го правете!“, каза д-р Миндов.

 По думите му България е от водещите държави в света по смъртността с около 3,2%, при 2,2 в средно от регистрираните положителни случаи. „Най-изложените на риск е медицинския персонал.Много от нас са болни, много и починаха. Единствено ваксинацията е тази, която ще даде надежда в сектора“, каза д-р Миндов.

Той допълни, че все още не е ясно дали хората, които са преболедували е нужно да се ваксинират, тъй като липсва кратката характеристика на продуктите и се изхожда от досега използваните ваксини.

„Първо трябва да се ваксинират лекарите, хората от домове за възрастни, учители, служители на полицията, възрастни хора с хронични заболявания, едва тогава ще се включат личните лекари във ваксинацията на населението. Ако нещата се развиват нормално, това ще се случи около Великден“, прогнозира д-р Георги Миндов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8Zms


Всичко за коронавируса
Още новини
Български медици участват в 25-ата Академия по белодробна трансплантация
09.11.2025 17:30:52

Български медици участват в 25-ата Академия по белодробна трансплантация

От 10 до 14 ноември 2025 г. във Виена ще се проведе 25-ата Виена–Торонто–Вандербилт а ...

Д-р Анелия Зашева: На нас, инфекционистите, рядко ни е скучно
09.11.2025 10:41:25 Невена Попова

Д-р Анелия Зашева: На нас, инфекционистите, рядко ни е скучно

Д-р Анелия Зашева е част от екипа на Клиниката по инфекциозни болести на Военномедицинска ака ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...