Toва, което се случа с мораториума, е много хубаво яхнато от политически дейци. Това мнение изрази в ефира на Нова Телевизия бившият заместник-здравен министър д-р Мирослав Ненков в коментар за отхвърленото вчера президентско вето над едногодишната забрана за нови лекарства.
Той посочи, че може би това не е “най-добрата стъпка“, но подчерта, че от някъде трябва да се започне. „В нашата система каквото и да се опита се промени, ще засегне нечий интерес“, заяви д-р Ненков. По думите му у нас се отделя огромен разход за медикаменти, а системата, която контролира качеството и това кой медикамент е ефективен, не работи добре. „За мен лично това е правилно решение, много остро, но аз лично го адмирирам“, подчерта той.
Д-р Ненков разясни, че от всички около 50 медикамента, които е трябвало да започнат да се плащат от касата догодина, само три са иновативни и коментира, че ръководствата на МЗ и НЗОК ще намерят начин нуждаещите се от тях пациенти да бъдат обгрижени. „Другите са медикаменти, които са комбинация от вече три съществуващи и минават за иновативни, няма нищо общо с това“, заяви д-р Ненков. „Всички други медикаменти не са незаменими, не са уникални, не са единствени“, поясни той. Като пример за действително иновативен медикамент д-р Ненков даде новата терапията за лечение на хепатит С.
„Нали не си мислим, че като отидат на работа днес шефовете на здравната касата и министерството си мислят кого да ощетят и кого да убият или да извърша геноцид, каквито глупости се чуха“, категоричен бе той. „Това, че ще има умрели по улиците пациенти, категорично не е вярно и е политическо говорене. Не може да не бъдат ограничени парите за фармабизнеса и да няма писъци“, заяви още д-р Ненков.
По думите му с обществени средства се заплащат медикаменти без доказана ефективност, а контролните механизми у нас са „абсолютно разпробити“. Той изтъкна още, че в Германия иновативните лекарства минават тригодишен период, през който се доказва тяхната ефективност, докато у нас те се въвеждат веднага.
Мораториумът бе коментиран и от депутата от ДПС Хасан Адемов, чието парламентарна група гласува „против“ ограничението. „Този мораториум е едно от най-грешните управленски решения, той е признание, че управляващите не могат да се справят с безконтролното нарастване на разходите за лекарства“, заяви той, като припомни, че за следващата година се предвиждат 1 млрд. лв. за лекарства или 30% от всички разходи на НЗОК.
„На здравеопазването не трябва да се гледа като на сбор от цифри, които оформят някаква бюджетна рамка. Става въпрос за инвестиция в здраве“, категоричен бе той. Адемов също се съгласи, че у нас контролът не е достатъчен и поради тази причина се стига до безконтролен ръст на средствата за лекарства.
Дори само един пациент да остане без лекарства, това е огромен проблем, заяви той. Адемов разясни, че иновативните лекарствата са сами в група и нямат заместители и обясни, че именно такива ще бъдат засегнати от мораториума.
„Няма как с мораториум да спрем развитието на науката. Тук не става въпрос за отхвърляне на вето на президента, а за зачеркване на надежда на хората, които имат надежда за лечение“, коментира още той, като подчерта, че мораториумът е израз на безсилие да се справиш с проблемите в сектора.
Давайте всички пари на фармамафията .Нито стотинка по-малко отколкото са си пожелали .Ей така да им ги хвърляме ,а те да лапа ли лапат
Skoro shte si v zatvora, bokluk! Kak moze da se obazdash i zaplashvash roditeli na bolni deca be otrepko
Естествено, че е яхнато от политически дейци. Нормално е като една политическа сила сътвори глупост, опонентите да се възползват.
Той (този на снимката) дори не знае за какво говори. Нали той участва в Надзора на касата когато се вземаше това решение. Така и не можа да разбере какво е здравеопазването и че няма нищо общо с анестезиологията.