Предложените варианти за промяна на здравноосигурителния модел от Министерството на здравеопазването са дискриминационни по отношение на съсловните организации. Това каза за Zdrave.net председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков.
„Единият вариант представлява изцяло частно застраховане или осигуряване, другият вариант е надграждане с втори стълб задължителното допълнително здравно осигуряване, с допълнителна вноска от 2%. Никъде обаче не става дума за доболничната помощ, което нас ни притеснява. Напълно неглижирана е и ролята на съсловните организации, която би трябвало да е изведена на първо място, когато се говори както за задължително здравно осигуряване, така и за допълнително задължително здравно застраховане. Без съсловните организации, без тези, които ще предоставят лечението, всичко ще бъде в сферата на счетоводството“, категоричен беше д-р Шарков.
Той поясни, че другата седмица БЗС и БЛС ще дадат своите предложения за промяна на министъра. „Все пак тепърва предстои големият обществен дебат и се надявам да бъдат направени задълбочени проучвания. Надявам се, че експерти от БЛС и БЗС ще бъдат привлечени, защото досега такива няма при разработването на новото виждане за здравната система и се надявам на един позитивен край“, каза още д-р Шарков. По думите му на БЗС и БЛС не само не трябва да бъдат отнемани права, но трябва да им бъдат делегирани още, особено в сферата на задължителното или доброволно здравно осигуряване или допълнителното здравно застраховане.
„Доплащането в денталната медицина официално е въведено и то е съвсем символично, поради ниските цени на денталните услуги по задължителното здравно осигуряване. Това сме го направили съзнателно от гледна точка на контрола на качеството“, каза още д-р Шарков.
„Зъболекарите сме прагматични хора. Ние зависим единствено и само от себе си. Ние сме високоинтелектуална професия, която инвестира сама в себе си, тъй като нямаме обществен сектор в здравеопазването, за който да се грижим. Всичко, което правим, го правим и за пациентите. Никога не трябва да се забравя това. Всяко позитивно нещо, което се е случило, е рефлектирало позитивно и върху нашите пациенти“, допълни още той.