Вече е осезаем натискът в кабинетите, особено на тези, които имат по-големи педиатрични практики, добре е децата да не идват в последния момент преди училище за имунизации. Това заяви пред телевизия Bulgaria On Air общопрактикуващият лекар и член на УС на БЛС д-р Гергана Николова.
„Подготвяме личните профилактични карти за учениците, това, че са минали годишния профилактичен преглед. Тези деца, които трябва да бъдат имунизирани, се имунизират, защото е редно, отивайки на училище да бъдат защитени“, каза тя.
Д-р Николова обърна внимание, че имунизациите не трябва да са задължение само на личния лекар, а да има по-сериозна обществена ангажираност и формиране на нагласа за ползата от тях.
„За да имаме добро ваксинационно покритие, трябва да обхванем 95-96% от подлежащите. Не би трябвало това да бъде грижа само на личния лекар. Нека да имаме по-широко обществено присъствие, трябва да се говори повече за това. След някой друг месец ще започнем да говорим за грипа, а септември - октомври е времето, когато започваме да мислим за противогрипните ваксини“, коментира д-р Николова.
Тя бе категорична още, че издаването на е-бележки за училище не означава, че децата не трябва да се явят на преглед в лекарския кабинет.
Навлизайки в темата за дигитализацията, д-р Николова подчерта, че действително е правилна стъпка да се изисква рецепта за лекарствата, които по правило се отпускат по лекарско предписание, и това в най-голяма степен важи за антибиотиците. Според нея промяна ще настъпи, когато има строг контрол, при който се изисква броят на издадените рецепти за антибиотик да съответства точно на броя на отпуснатите опаковки в аптеката.
„Не се самолекувайте!“, отправи тя призив към хората.
Тази не разбра ли, че проблемите с антибиотичната резистентност идват не само от употребата на АБ, но и АБ, които поемаме чрез животинските продукти, като месото, което е пълно с АБ.
Не е нейно задължение да го разбира и контролира, а на държавата.