„Хора, които никога не са работили на предна линия в кабинетите, променят правилата за работа. Искаме да участваме в процеса, не искаме да бъдем спирачка, за да могат нещата да се случват по правилния за пациентите начин“. Това каза пред БНР общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова, член на УС на БЛС и на УС на НСОПЛБ, по повод приетите законови текстове, регламентиращи въвеждането на телемедицина.
Тя бе категорична, че има твърде много неясноти относно въвеждането на новия модел за оказване на медицинска помощ чрез телемедицина.
Според д-р Николова е абсолютно неприемливо това, че към момента липсва ясно определение на понятието „телемедицински преглед“.
„За мен като лекар, който осъществява всеки ден профилактична дейност, остава неясно как би могъл да се осъществи пълен по обем профилактичен преглед с настоящите възможности на телемедицината – как ще се осъществи палпация на гърда, на коремни органи, как ще се установи пулсация на съдове“, каза тя.
„В момента би било по-лесно да се плати на един пациент да стигне до кабинет за профилактичен преглед“, изрази мнение д-р Николова.
Тя постави редица въпроси, сред които ще бъдат ли отразени телемедицинските прегледи при застрахователите, които правят професионалните застраховки на лекарите и лечебните заведения, как ще се провежда лицензирането на лекарите, които ще осъществяват тази дейност, включително за тези извън територията на страната – на какъв език ще се осъществява услугата, кой ще ги контролира, как ще се налагат санкции при възникнал проблем, как ще се съхранява информацията от тази услуга.
Д-р Николова обясни още, че и в момента личните лекари ползват телемедицина, макар и по-ограничено, защото е възможно например измерването на температура от разстояние, заснемане на гърло и изпращане на изображението и т.н.
„Медицинските специалисти на първа линия да могат постепенно да въведат услугите, които могат да се ползват дистанционно, без да се поставят в риск животът и здравето на пациентите“, призова личната лекарка.
Тя постави и друг важен въпрос – електронната идентификация на пациента, който ще получава медицинска грижа от разстояние.
„Никой няма идентификационна карта с чип, каквато има в болшинството европейски държави“, посочи д-р Николова.
По думите й, друга съществена пречка е това, че личните лекари все още нямат достъп до електронното пациентско досие. Специалистката бе категорична, че тя, както и колегите й са изправени пред един огромен парадокс – да практикуват телемедицина, без да имат достъп да пациентските досиета и записите в тях.
Според д-р Николова проблеми има и при електронните рецепти, като например наличието на антибиотици в списъка на лекарите, които липсват в аптеките.
Гост, Що не си еб.. в кирливата уста За теб и жена ти теле наиба....
Тая лелка в кой век живее? За какви профилактикачни прегледи от разстояние приказва ? Хората през телемедицинска оборудване оказват помощ на астронавтите в МКС, с телемедицина в скандинавските страни успяват да тиражират повикванията за спешна помощ в отдалечените фиорди, както обучени акушерки наблюдават майките и децата им ежедневно, в съседна Гърция, се правят консултации от лекар на континента до островите, на които няма лекар - а само сестра или парамедик.Там кметствата купуват апаратурата за телемедицина и се гордеят, че имат помощ ! Тук - нашите джипки ( извинявайте, но за мен тази на снимката и подобните на нея индивиди НЕ СА лекари, още по-вече общопрактикуващи ! ) , та нашите ДЖИПКИ живеят някъде в късния соц, придават си важности, все едно са незаменими, вземат думата по теми от които си нямат никаква идея и се изказват все едно са гласоподаватели на Възраждане !
Нещастник отивай да те преглеждат лекарите от Гърция ,които през 80те години учеха и нас и си купиха дипломи с фалшиво минати изпити в България с едно касетофонче (моно) за другаря доцент от изпитващата комисия. Българския лекари успешно работят навсякъде в Европа , само вие гнусните гащници никога не ги оценихте и затова ще мерете много скоро без налични лекари и наистина ще 'фащаш автобусчето за Солун да те прегледат .А гласоподаватели сте всички вие комунистическите отпадъци ,които ползват лекарския труд безплатно както искат съветските мухльовци от 'Възраждане' .Вие практически и дейстително сте техния електорат плюскащ безплатни неща в здравното обслужване
Излишни ОПЛта източващи финансов ресурс! Щом искате дигитален преход по_добре ги заменете с ИИ.
Ватник, има да чакаш изкуственият интелект да замести лекаря ,ама след 100 години и не в кочинката ти ,която демографски няма да я има (и заслужено)
Много е интересно тези 50 евро постъпващи по сметката на лекаря от коя сметка ще се изтеглят от сметката на НЗОК,от сметката на застрахователя или от моята пенсионна сметка в която всеки месец постъпват по 250 евро.В обществото има огромно недоверие,електронизацията е много скъпо удоволствие а и ние най много вярваме на личната среща с лекаря.Имаме много да догонваме обществата в които това е възможно.При съотношение 20% богати и 80% бедни българи това скоро няма как да стане По добре медицината да се организира според действителните възможности на населението в държавата или някой пак се кани да хвърли огромен обществен ресурс за въвеждането му със съмнително приложение.Българина вярва в реалностите а и аз съм от тях.
От твоята сметка, драги. Пък ти си ги търси от когото си щеш.
Те и сега пациентите смятат електронизацията и е направленията като да ми вдигне телефона или вайбъра и месинджъра и да почне да ми нарежда какво веднага да им се изпише или да им се даде като направление ,ако им откажеш или им се обясняваш ,ставаш най лошия доктор и общо взето процеса приключва с отписване на цели фамилии !Затова ,телемедицина като Германски лекар ,телефонна консултация само при предварителна договорка ,че всеки разговор започва с 50 евро преведени на сметката на лекаря ,иначе си чакат по 14 дни реда за преглед или по 3-6 месеца за достъп до тесен специалист!
Медицина за телета.
Е как няма да има, когато се създава от непрактикуващи доктори и компютърни специалисти. Плюс многото пари за тях.
Има и фалшиви професори в парламента.
Телемедицина не значи дистанционен преглед , а получаване и обработка на информация от датчици за жизнените показатели на пациента, кръвно налягане, ЕКГ, сатурация, серумна глюкоза и т.н. Тоест трябва да имате централа с лекари обработваща получените данни така както това става с комическите кораби и космонавтите- отдалечен контрол на жизнените показатели ,евентуално интервенция по обратна връзка на перфузори напр инсу;инови помпи, дебит на кислород и т.н .Тъпаците в парламента не са им ясни тези неща и единственото което смятат е ,че пациентът ще се преглежда по телефона и по телефона ще получава направления и изследвания и рецепти. УНИКАЛНИ ПОПУЛИСТИ ТЪПАНАРИ СА ТЕЗИ В ПАРЛАМЕНТА вкл тези там с фалшивото прозвище 'лекар' , които участват в манипулациите
Чудесно казано! Дано го прочетат това книжните "корифеи"!