„Всяко напомняне за грижа за здравето е полезно и нужно. Друг е обаче въпросът колко хора ще се възползват от тази услуга и дали имат техническата грамотност да го направят“. Това каза пред Нова Нюз общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова, член на УС на БЛС, по повод електронната система, която ще известява хората за профилактичен преглед.
Тя обясни, че и в момента има пациенти в листата си от по-младата възрастова група, за които това не представлява затруднение, но за по-възрастните категорично трудности ще има.
„Пациентите трябва да отидат до офис на „Информационно обслужване“, НЗОК или на РЗИ, за да получат QR код, чрез който с приложение на телефона да могат да достъпят електронното си досие“, припомни тя.
В същото време обаче д-р Николова сподели, че все още няма достъп до електронните досиета на своите пациенти, така че да проследи прогреса на лечението им. Лекарката бе категорична, че е-досието е изключително полезно заради удобството да предоставя в момента голям обем полезна информация – например на мобилния телефон може да се получава съобщение при издадено направление, информация за валидността му и детайлите по диагнозата.
Д-р Николова коментира и законопроекта, който предвижда въвеждането на телемедицина в пощенските клонове на малките населени места.
„Не мога да разбера защо пощенските служители трябва да бъдат приобщавани към здравеопазването точно по този начин“, каза тя и подчерта, че законопроектът в този му вид е пълен с недомислици и изобщо не е съобразен с действащата нормативна уредба – Наредба 8 за профилактичните прегледи, не е поискано предварително и становището на лекарите.
„За нас е странно защо пощите трябва да участват. Не виждам как човек ще може сам да си направи кардиограма или сам ще се окабели и ще си измери кръвното налягане. Кой ще дезинфекцира кабинката след всеки преминал? Кой ще обработва личните данни на хората? Пощенските служители не са медицински лица, не могат да преглеждат“, категорична бе тя.
Д-р Николова допълни още, че според предложения законопроект „профилактичният преглед в пощата“ включва един обем дейности, който е коренно различен от обема, който получават българските граждани от другите населени места в рамките на регламентирания профилактичен преглед, което също е абсурдно.
По думите й телемедицината трябва да се прилага само когато пациентът няма физическа възможност да посети лекар и състоянието му налага да се вземе решение дали да бъде викана „Спешна помощ“, дали да бъде транспортиран и т.н.
Тя засегна и темата за разпространението на COVID в момента и обясни, че случаите не са много, не протичат тежко и няма усложнения. По отношение на маймунската шарка препоръката й е да се спазват правилата на добрата хигиена и да се внимава много за близките контакти, особено с непознати хора.
Защото Тонев и сие нямат връзка с мозъка си, за това са им пощите.