„Отдавна чакаме министър да вземе нещата в свои ръце и да се каже, че имаме здравеопазване, и това означава да опазваме здравето, което е пряко свързано с профилактиката, с превенцията, с ваксинопрофилактиката. Т.е. да превантираме заболяванията, да профилактираме, да не допускаме да има развитие на сериозните хронични заболявания, да бъдат откривани в късния стадий, да започва късна терапия, което винаги е свързано с по-лоша прогноза за живота и здравето на пациентите ни“. Това коментира общопрактикуващата лекарка д-р Гергана Николова, която е в ръководството на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
„Ние като представители на извънболничната помощ в НСОПЛБ винаги сме били дълбоко убедени, че това трябва да се свърши. Сега имаме екип от министерството, който мисли по този начин и можем да бъдем само щастливи от това, че нещо, което ние сме говорили дълги години, ще бъде реализирано“, допълни тя.
Д-р Николова отбеляза, че повишаването на профилактиката, превенцията, скринингите на различни заболявания и ваксинопрофилактиката, наистина опазват здравето на хората, а също така биха намалили и свръххоспитализациите.
„Много е скъпо и на нас като данъкоплатци всяко нещо да бъде диагностицирано и лекувано в болница. Там, където има добро здравеопазване, има добре развита извънболнична помощ, много големи възможности за ранна диагностика, за ранна терапия, когато пациентът не се налага да бъде хоспитализиран в болница само за да бъде направен скенер или ЯМР. Колегите, които работят в извънболничната помощ извън нашата държава имат далеч по-широки правомощия, отколкото имаме ние, и в среща с министър Ивкова коментирахме тези неща и срещнахме абсолютно разбиране по тези въпроси“, каза още лекарката.
Запитана кога ще се засилят профилактичните дейности у нас, д-р Николова отбеляза, че за целта първо трябва да бъде приет бюджетът на НЗОК.
„В момента има две нови ваксини, които влизат в програмата от 1 юли – за варицела, която влиза в имунизационния календар, както и ваксината за грип за деца до 7 навършени години, за които много дълго време говорихме, че трябва да станат факт. Щастливи сме, че успяхме да финализираме тази наша борба за по-добра грижа за децата, защото няма нищо по-ценно в едно общество от децата. Така че тези две програми, които са в момента на хартия, новото ръководство на МЗ трябва да преведе през различните административни пречки, за да може те да станат факт“, обясни д-р Николова и декларира:
„Ние като национално сдружение ще бъдем активен партньор, който ще съдейства за това да се повиши информирането на хората за профилактиката и превенцията“.














Ахахах някаква куха лейка от ВИИ Карл Маркс ще е лицето движещо профилактиката(!?!?!??!) след като има нормативни документи отр2000 г (които не се спазват от Ганьо Балкански.) А други кухи лейки от ус на бс ще се възхищават на предната куха лейка и ще чакат развитие и положителни промени. Очевидно царедворците от ус на блс са за Зеления Чорап и са възхитено от възкачването на кремълски нещастници пишман реформатори с големи усти (само). Да видим сега левичарската помия в парламента какъв бюджет ще гласуват за здравеопазване. Щото много обичат децата, но мразят техните лекари. Половин година мина ,а лекарите чакаме актуализация на заплащането след като си знаем кочинката
Вервай за профилактиката, куха лейка.
Профилактиката не е ваксини и скрининг до откат. Профилактиката е чист въздух и вода, слънчева биологично чиста храна и спорт. Ама това пари не прави, така че да си слагаме модерни европейско-звучащи етикети зад поредните далавери
Добавям и липса на стрес! Трафик, агресивни тъпаци покрай теб, бърнаут синдром, звънене на телефона денонощно...изплащане на КРЕДИТ с надценени собствени възможности..и още, и още..
Тая мухла я видях с други мушмули като Насо йонков да ръкопляскат на Радев при откриване на кампанията. Сега, веднага била на среща. Какво и разбира кухата лейка от превенция, освен че рекламира разни ваксини.
Николова, ще акцентира, но друг път.
Дигитални рецепти, аналогови абсурди: Когато софтуерът за милиони кихне, провинцията умира от пневмония Ако днес влезете в произволна поликлиника в страната, ще заварите следната сюрреалистична картина. Лекари с по три дипломи и десетилетия стаж са вперени в мониторите с изражение на системни администратори, които току-що са открили фатален вирус в сървъра. Националната здравноинформационна система (НЗИС) пак е „паднала“, „забила“ или просто „дъвче“ данните с часове. Пациентите в коридора не чакат, защото докторът преглежда бавно. Те чакат, защото софтуерът за милиони левове е решил, че днес няма да генерира кодове за електронни рецепти. Дигитализацията трябваше да ни спести време и разкарване. Вместо това тя ни подари нова, рафинирана форма на чиновнически мазохизъм. Вместо да гледа пациента в очите, да го преслуша и да разбере какво му има, джипито прекарва 80% от времето в борба с падащи менюта, забиващи за секунди облачни услуги и три нива на софтуерни автентикации. А когато системата все пак благоволи да изплюе заветния електронен код, започва втората част от голготата – т.нар. „аптечен пинг-понг“, който изглежда горе-долу така: Място на събитието: Квартална аптека. Часът е 11:30 сутринта. На гишето стои 72-годишният пенсионер Стойчо, който чака за безплатните си лекарства за кръвно. Фармацевтът: (цъка нервно по клавиатурата) Еми, господине, няма я рецептата. Системата не я отразява. Сигурен ли сте, че лекарят я пусна? Стойчо: (подпрян на бастуна) Е как да не я пусна, пред очите ми натисна „Ентер“ на компютъра и ми записа този номер тука на едно хвърчащо листче. Фармацевтът: Да, ама при мен дава грешка в НЗИС. Или кодът на лекарството е грешен по новата наредба, или сървърът в София е блокирал. Върнете се при доктора да я анулира и да я пусне наново. Двадесет минути по-късно, обратно в кабинета на лекаря: Лекарят: (хванат за главата) Стойчо, аз рецептата съм я пратил в облака! Ето, виждам я, излязла е от мен. Проблемът е в софтуера на аптеката, те не са си обновили номенклатурата от вчера! Иди в друга аптека. Още двадесет минути по-късно, в друга аптека: Втори фармацевт: Ох, на нас пък точно сега ни заби модулът за НЗОК... Елате следобед, белким тръгне. Не трябва да забравяме, че в този дигитален тенис в ролята на топката винаги стои жив, болен човек, който просто иска да си изпие хапчетата навреме. Големият въпрос от днешния ден е политически и финансов: как се „усвояват“ десетки милиони за дигитализация, която вместо да улесни живота ни, го превръща в софтуерен ад? Всеки средностатистически програмист знае, че за критични системи (каквато е здравеопазването) се прави т.нар. offline-first режим – софтуерът на лекаря трябва да може да запише данните локално на компютъра, когато интернетът спре или сървърът на министерството прегрее, и автоматично да ги синхронизира, когато връзката се възстанови. Но не и у нас. У нас, ако софтуерът в София кихне, провинцията умира от пневмония. Държавата редовно пуска тежки нови модули, като електронните извинителни бележки за учениците или пълната забрана на хартиени рецепти за определени медикаменти, без абсолютно никакви реални стрес-тестове в пикови часове. И резултатът е налице. Всеки понеделник сутрин, когато хиляди лекари и аптекари се логнат едновременно, НЗИС изпада в клинична смърт. За капак, стиковката между институциите е нулева. Лекарят издава електронна бележка за болно дете, тя потъва в системата на Здравното министерство, но... не се отразява в електронния дневник на Образователното министерство. Накрая родителят пак звъни на класната, пише съобщения в родителски групи, а лекарят е изгубил 10 минути, само за да кликне върху един дигитален печат. Истинският прогрес не означава просто да изхвърлиш хартията и да я замениш с PDF файл, който се зарежда пет минути. Целта на технологиите е да освободят време за човешки контакт. Лекарят трябва да лекува, а не да бъде оператор на база данни. Българското електронно здравеопазване в момента е просто старата, тромава аналогова бюрокрация, на която са обути модерни дигитални дрехи. Държавата ни успешно доказа, че може да дигитализира дори и опашката пред гишето. И докато софтуерът за милиони левове продължава да „забива“, най-сигурното, модерно и работещо средство в родното здравеопазване си остава... карираната тетрадка с часове на бюрото на медицинската сестра.
че време е настало... Хайде чакаме и бюджета и всичко останало...
Профилактичните дейности са функция на здравния фонд ма, какао. Никакъв министър на здравеопазването в белите държави не се занимава с профилактиката .Това е служебно лице често не лекар (например Германия) и отговарящо за здравната мрежа, не за определени медицински дейности. В случая нзок е един фалшив 'здравен' фонд нямащ стратегия за профилактиката . Където счетоводители имат задачата да се дадат 5милиарда евро ,но да не се дават повече от това число. Там примитивните чиновници не залагат на съотношението финансиране<->реални здравни ползи . Просто финансиране в рамките на бюджета, но и пукнат евроцент да няма повече без значение резултатите . Виждаме огромни проценти за безплатни лекарства (с което подкупват избирателя да гласува за тази политическа класа) , огромни средства за лабораторни изследвания (заради лобисти там близки до властта) и минимални проценти за да плаща лекарския и сестринския труд. В авиацията това изглежда така - огромни пари за керосин и надписи на самолетите, ..... и жалки плащания на пилотите .Какво ли би довело до това а ? Ами липса на пилоти очевидно, или често падащи самолети. Но явно са достатъчно тъпи да не разбират аналогиите и причинно следствените връзки
"Едно е да искам, друго е да можеш, а трето и четвърто да го направиш..." Мъжки времена