„Хомеопатията повлиява благоприятно здравето на човека, когато се практикува от лекари. В Закона на здравето ясно пише, че само магистър – лекар или стоматолог имат право да практикуват хомеопатия у нас. Но години наред не лекари продължават да упражняват този терапевтичен метод – хомеопатията“, каза днес на пресконференция д-р Петко Загорчев - председател на УС на Българската медицинска хомеопатична организация (БМХО), зам.-председател на Етичната комисия на БЛС, член на Комисията за регистрация на хомеопатични лекарствени продукти към ИАЛ, началник на спешно отделение в „МБАЛ-Шумен“.
Той допълни, че над 2400 медици или дентални специалисти са минали на обучение по хомеопатия, както и че опасността от това не лекари да лекуват с хомеопатия е многофакторна. На първо място се поставя под въпрос възможността да се повлияе благоприятно здравето на човека. Второ – получава се опорочаване на един доказал своята терапевтична стойност метод, като хомеопатията.
„Когато хомеопатията се упражнява от лекар, първият контакт на пациента е с медик, който има допълнителна квалификация по хомеопатия. Т.е. той може да прецени дали този пациент е подходящ за хомеопатично или е за конвенционално лечение. Няма никаква опасност за пациента, когато контактува с лекар, да бъде допусната грешка и да бъде дадено неправилно лечение“, обясни д-р Загорчев.
Адв. д-р Мария Петрова сподели, че има множество случаи на лечители, които си позволяват за практикуват хомеопатия. Те на базата на широка реклама извършват измама чрез прилагането на такива практики и подлагат на сериозен риск здравето на хората.
Доц. Илияна Янева–Балабанска от отдел „Здравно-политически анализи” към Националния център по обществено здраве и анализи обясни, че т.г. трябва да приключи проучване, което центърът провежда от 2015 г.
„Ще направим предложение към МЗ за промяна в Закона за здравето да се въведе задължително обучение по практикуването на отделните неконвенционални методи. Обучението по хомеопатия се предлага у нас от медицинските университети“, каза доц. Янева–Балабанска.
В проучването са анкетирани 527 лекари и стоматолози, 88,7% са медиците. 98,4% от всички анкетирани са преминали обучение по хомеопатия. 97,4% от практикуващите хомеопатия смятат, че неконвенционалната и конвенционалната медицина трябва да се допълват. 85,7% от практикуващите искат хомеопатията да бъде призната за медицинска специалност.
В обхвата на проучването са анкетирани и 547 пациенти. 93,3% от тях са споделили, че поводът да отидат при хомеопат е заради заболяване. 68% смятат, че хомеопатията няма странични ефекти. 49% от пациентите се лекуват повече от 1 година с хомеопатия. 94% са отговорили, че отново биха потърсили специалиста-хомеопат по друг повод. 81% отчитат резултата от лечението като водеща причина за избор на този метод на лечение. Над 90% от пациентите искат хомеопатичното лечение да бъде покривано от НЗОК.
Проф. Людмил Пейчев – декан на Фармацевтичния факултет и ръководител на Катедрата по фармакология и лекарствена токсикология към МУ-Пловдив, член на УС на БМХО, представител на България в работната група за хомеопатични лекарствени продукти към ЕМА (Европейската агенция по лекарствата) допълни, че преди 3 г. беше подета много мощна кампания за забраняване на хомеопатията в Европа. „Подобна кампания беше предприета и у нас преди година. Пенсионирани академици настояваха медицинските университети да прекратят обучението по хомеопатия у нас. От 2004 г. като свободно избираем предмет се преподава клинична хомеопатия във всички медицински университети у нас“, каза проф. Пейчев.
Д-р Райна Томова – зам.-председател на БМХО, управител на Европейската школа по клинична хомеопатия, член на Комисията за регистрация на хомеопатични лекарствени продукти към ИАЛ, практикуващ лекар, потвърди, че мястото за обучение по хомеопатия и като следдипломна квалификация е само в медицинските университети. Това гарантира качеството на обучение на курсистите. 1 г. е обучението за лекари, а за магистър-дентален специалист – 2 години.
„Има хора, които са преминали само различни курсове на обучение по хомеопатия. Някои от тях са на мнение, че конвенционалната медицина е зло, което крие сериозна опасност за пациентите“, обобщи д-р Томова.
Детето ми боледуваше всяка година от гнойна ангина и беше на антибиотици ,след лечение с хомеопатия от д-р Ковачева-педиатър проблема ни със сливиците се реши.Сега при най-малко дращене и болки в гърлото прибягваме до хомеопатия и от 5 години не сме пили антибиотици.
Загорчев и Мария Петрова - дипломирани хомеопат и хомеопатка, т.е. безполезни, но с кетапи
Кога, къде и кой е доказал терапевтичната стойност на хомеопатията?
Шарлатанин! БМХО = ОХО-БОХО и компания.
Хомеопатията би трябвало да може да се упражнява от всеки със средно образование, който е решил да се отдаде на спекулациите с лечение , доколкото не може да навреди по никакъв начин с това лечение основаващо се на внушения. Да припомним ,че до момента академични структури на 4 държави и то големи държави обявиха официално като държавна политика тоталното отричане на този метод като научно доказано неефективен и спекулативен. Тези страни до момента са САЩ, Австралия, Япония и дори Русия. Става въпрос за академичните елити на тези страни провели собствени проучвания и анализи, а не фолк чалга канал по телевизията