В началото на летния сезон всеки човек, който е хипертоник или е със сърдечносъдово заболяване, е добре да се консултира с лекуващия го кардиолог, да следи кръвното си и да се прецени дали да се намали дозата на лекарствата или да се спрат някои от тях. Това каза пред БНТ кардиоложката д-р Мерал Расим.
Тя припомни, че в жегите кръвното пада и посъветва хората с проблеми с кръвното да не стоят навън в часовете между 11 ч и 17 ч.
Инцидентното измерване на високи стойности кръвно налягане не поставят диагноза, посочи още д-р Расим. „Всеки трябва да има апарат вкъщи и да проследява стойностите си в рамките на най-малко три дни – сутрин и вечер“, обясни тя и посъветва при купуване на апарат за кръвно налягане той да бъде сверен при личния лекар или в най-близката аптека, за да е ясно дава ли отклонение и в какви рамки.
Лятно време приемът на водата е задължително да се увеличи спрямо зимния период, защото тялото се дехидратира, артериите се разширяват, а отделянето на топлина и енергия се повишава, каза още лекарката. „Затова пиенето на вода е изключително важно – 2,5-3 л на ден трябва да е приемът, почти независимо от килограмите“, допълни тя, като уточни, че водата не може да се замени с всякакви други течности, но може да бъде заменена със солен айран, чай или прясно изстискани плодове. За сметка на това трябва да се избягват кофеиновите и алкохолните напитки, особено концентратите, каза още д-р Расим.