„Системата СЕСПА регистрира нещата така, както са се случили. А ние трябва да направим така, че да не се случват. Трайното решение е да имаме профилактичен подход към проблема и да не допускаме той да се случва“. Това заяви пред Bulgaria On Air заместник-председателят на парламентарната Комисия по здравеопазване д-р Александър Симидчиев по повод липсата на инсулини и други медикаменти в аптеките у нас.
Той бе категоричен, че можем реално да имаме профилактичен подход, ако разполагаме с информация, за да следим превантивно наличностите на лекарства.
„Снощи говорих с представители на НЗОК. Когато говорихме конкретно за потреблението на инсулините през последните шест месеца, нямаме разлика в потреблението. Ако има липси, това веднага се отразява в по-малко потребление. Може би това са изолирани случаи и се работи активно те да не се случват в бъдеще“, каза още д-р Симидчиев по повод напрежението, което се създаде през последните дни.
Той припомни, че по решение на Комисията по здравеопазването всяка седмица се получава справка за липсващите медикаменти от ИАЛ и Здравното министерство, а през последната седмица е имало липса на един единствен дългодействащ инсулин – Тресиба.
„Тресиба е единственият, който липсва в момента. Въпросът това да не се случва в бъдеще изисква информация по цялата верига. В аптеката имаме електронната рецепта, на входа имаме ИАЛ, но по средата, там където е дистрибуцията и може да се случи паралелен износ, нямаме достатъчно информация“, отбеляза д-р Симидчиев и допълни, че при ниските цени на лекарствата у нас стремежът към паралелен износ заради очакваните печалби е очевиден, защото е много изгоден.
Зам.-председателят на парламентарната здравна комисия подчерта, че разковничето на всички проблеми е в електронизацията на здравеопазването, която обаче се бави и се сблъсква с много пречки.
„От година и половина все се опитваме да въведем електронната рецепта, тя беше отлагана, сега я въведохме отново и пак се иска да има и хартиена. Да, но днес тя е много остаряла.
Можем да банкираме електронно, можем да купуваме билети електронно, можем да се возим в градския транспорт с електронен билет, но не можем да електронизираме здравеопазването“, коментира той.
Д-р Симидчиев призна, че действително при въвеждането й също са били допуснати грешки с кодовете и прекомерната детайлност, като, по думите му, не е било необходимо да има това ниво на специфичност, което е довело до затруднения.
Той коментира, че е-рецептата има много плюсове, един от които е, че информацията от нея отива веднага в досието на пациента.
„Тя е важна и защото спомага за систематичното и гарантирано отчитане на всяко употребено количество. Така могат предварително да се направят много неща, за да не се случват трусове“, подчерта зам.-председателят на парламентарната здравна комисия.
„През последните две години все се връщаме към нулево положение. За две години съм в пети парламент и във всеки парламент започваме законодателната инициатива от нулата. Ние стоим на едно място две години“, каза д-р Симидчиев.
Дигитални разбирачи
И защо в бедна България трябва да има 20 вида инсулин. Стига да има 2-3 вида от най-евтините и ще са достатъчни.
Д-р Симидчиев никой не е срещу дигитализацията, но да става с разум и не срещу интересите на пациентите. Хинков каза, че пациентите нямат нужда от обучение, само отиват и си получават лекарствата. Въпросът ми е, защо Хинков гледа на пациентите като войници в казарма. Този министър трябва да си ходи и то незабавно. Цялото му развитие е стечение на обстоятелства и създаване на грешно впечатление. ДБ си вкара голям автогол с него.
Бат Саше глаксото, последна инстанция специалист от хемоптое до флатуленция. Евала саше!
Ами въведете електронната рецепта, като билетчетата ....Нали помните каква кампания направи Столична община. Имаше работна група от експерти от банките - за да може да купуваме билети с картите си. Бяха пуснали навсякъде служители, които помагаха по спирките... А в МЗ всички глупендери се интересуват само с колко % ще им увеличат заплатите. Има близо 20 пенсионери, които стоят, защото и самия ХИНКОВ е пенсионер. Там няма достатъчно експертиза. Всеки министър и замнинистър е довлякъл по някоя калинка. А най-великата калинка е Янка Кюркчиева, тя е срам и позор за МЗ. Червена чанта, която се подкрепя от тъмно-червения ХИНКОВ.