„Здравеопазването ни има структурни проблеми, които не са въпрос на финанси, а на управление, затова управлението на процеса в здравеопазването е ключов приоритет“. Това заяви пред БНТ д-р Александър Симидчиев, депутат от „Демократична България“ и член на парламентарната Комисия по здравеопазването.
По думите му бюджетът за здраве нараства по-бързо от брутния вътрешен продукт, но здравеопазването ни остава най-зле финансираното в Европейския съюз.
Д-р Симидчиев обясни, че „Демократична България“ обсъжда да се създаде орган към Народното събрание, който да позволява да се продължават здравните политики между различните парламенти.
Той бе категоричен, че като бъде въведена институция към Народното събрание с участието на всички политически сили, това ще спомогне за постигането на приемственост, за устойчивост и възможност да се следва една политика.
„В здравеопазването трябва да има приемственост, там една политика върви поне 10 години“, каза д-р Симидчиев.
„Както има фискален съвет, който е с 6-годишен мандат и минава през няколко парламента, така да се направи подобен съвет за здравеопазването, който да включва на паритетен принцип всички политически партии, за да може политиките, свързани със здравеопазването, да имат един устойчив орган, който да надвишава мандата на един парламент“, посочи аргументите за такова решение депутатът.
Д-р Симидчиев посочи още, че причината за високата смъртност от COVID у нас е демографската картина - населението е застаряващо и болно, освен това системата не работи оптимално.
Депутатът се спря и на темата за кадрите в здравеопазването.
„Създаването на кадри е проблем, който не може да бъде решен бързо. Един висш медицински кадър се създава с минимум 6 години следване и още 5 до 10 специализация. За средния медицински кадър са необходими поне 5-6 години“, обясни той.
Депутатът бе категоричен, че парите не са основната причина младите лекари да заминават в чужбина. Това, което те търсят, е кариерно развитие - какво ще се случи с тях след 5-10 години, смята д-р Симидчиев.
Той коментира и друг аспект на здравната политика – правата на пациентите.
„Пациентите трябва освен права да имат и задължения“, каза той в контекста на необходимостта от профилактични прегледи.
В отговор на въпрос дали се мисли за повишаване размера на здравните осигуровки за хората, които пропускат годишните си профилактични прегледи, каквато е практиката в някои европейски държави, той уточни, че темата не е обсъждана в конкретика.
„Първо трябва да се съгласим всички политически сили, че такъв път е правилен – да има не само права, но и задължения“, каза д-р Симидчиев.
Навлизайки в темата за ваксинацията срещу коронавирус, д-р Симидчиев изрази мнение, че у нас тя е на най-ниската си точка.
„За да управляваме пандемията, трябва да спазваме мерки и да се ваксинираме – втръсна ни да го повтаряме. Но общественото мнение вече е втвърдено като изсъхнал бетон. У нас може да отпадат мерки, когато пандемията е под контрол“, обобщи депутатът.
епутатът бе категоричен, че парите не са основната причина младите лекари да заминават в чужбина. Това, което те търсят, е кариерно развитие ---> По тази реплика ще познаете нехранимайковците семашковци, които никога няма да остойностят лекарския труд. @бем ти кариерното развитие, ало Симидчията -това не е конвертируема валута кариерното развитие и не дават нито хляб ,нито салам с него в магазина.,. Тъпанари отново във властта майно льо
Този път не съм съгласен,Сашо! Какво кариерно развитие! Не всички лекари искат да стават началници! Много малко даже искат! Младите колеги емигрират заради високото заплащане и високото уважение, което получават там.
Тоест, уважението също е важно.