Високият холестерол като наследственост и семейна обремененост изискват разработване на специални програми за лечение и скрининг. Това отбеляза главният изпълнителен директор на най-голямата пациентска организация за фамилна хиперхолестеролемия FH Patient Network Магдалена Дакорд, която взе участие в кръгла маса „Скрининг и превенция на дислипидемията – приоритет на здравната политика в Република България“, провела се вчера в Народното събрание. Събитието, което се състоя под патронажа на парламентарната Комисия по здравеопазването, е организирана по инициатива на Федерация „Български пациентски форум“. Основна тема на дискусията беше необходимостта от присъединяването на България към общите европейски действия по отношение профилактиката, превенцията и лечението на заболяването.
Магдалена Дакорд допълни още, че сърдечносъдовите заболявания са основната причина за смъртността в световен мащаб, като до голяма степен те са преодолими.
По време на дискусията зам.-председателят на Комисията по здравеопазването в Народното събрание д-р Александър Симидчиев посочи Националната здравноинформационна система като основен ресурс, чрез който да се събират данни с цел проследяване на генетичната предразположеност на пациентите. Въвеждането на новите технологии с политически консенсус ще спомогне за период от 5 до 10 години да се намали броят на сърдечносъдовите заболявания в България, заяви той.
Темата е с изключителна социална значимост и вярвам, че с обединени усилия ще осъществим такива национални политики, които със своята ефективност ще спомогнат за намаляването на риска и смъртността от фамилна дислипидемия, подчерта председателят на Комисията по здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Той постави акцент върху Националната здравна стратегия и Националния кардиологичен план като основа за развитието на българското здравеопазване и понижаване на заболеваемостта и смъртността от сърдечносъдови болести. Резултати се постигат, когато човек влага цялото си сърце, а България има нужда от такъв план, добави председателят на парламентарната Комисия по здравеопазването.
Председателят на Федерация „Български пациентски форум“ Иван Димитров определи дискусията като ползотворна за цялото общество. По думите му българските граждани трябва да се убедят, че държавата се грижи и стои до тях.
Участие в кръглата маса взеха още народни представители, заместник-министърът на здравеопазването доц. Петко Стефановски, представители на лекарското съсловие в България, гост-лектори и специалисти от Нидерландия, Словения и Румъния.
А на леля ви Магдалена казАхте ли ,че след 5 години няма да имате лекари ,не само лични лекари ами и кардиолози ,които да се занимават с проблема ?!?!? Не и кАзахте другарю Симидчията ,нали Западняците изобщо хал хабер си нямат за разгрома на здравната система тук с десетилетия (69години) комунизъм в здравеопазването . Ще видим изненадани лица в ЕК много скоро, когато видят реалноистите на българската кочинка и колко далеч е тя от ЕС всъшност и много по=близо до съветската путинова кочинак.
Симидчиев, това ще е напълно достатъчно, нали? Просто устроен човек си