„Неуспешната интубация не е лекарска грешка. Има много тежки случаи, при които интубацията е изключително затруднена.“ Това заяви пред bTV главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов във връзка с оповестените вчера от МЗ данни за случая, при който родилка почина в университетската болница в Плевен.
„Експерти анестезиолози ще се произнесат по този случай. Единственото, което аз мога да кажа, е, че както няма двама еднакви хора в света, така няма и двама еднакви пациенти по анатомични дадености. Всеки човек трябва да знае, че когато отива при лекар, и то за операция, отива със своите физиологични и анатомични дадености“, каза той и посочи, че лекарите не са в състояние да предвидят всичко на 100% при предварителните прегледи.
Той посочи още, че дори и преглед на носоглътката на жената да е бил направен, това не би гарантирало, че интубацията ще е успешна. „Аз съм бил свидетел много пъти, когато пациент е бил прегледан и от един, и от двама анестезиолози и се очаква нормална анестезия, и по време на самата анестезия се получават проблеми“, каза д-р Борисов.
Съдът ще реши дали има лекарска грешка, заяви той, но даде да се разбере, че според него такава няма. По процедура все пак случаят ще бъде отнесен към Борда по акушерство и гинекология, както и към Борда по анестезиология.
По отношение на реакциите и по двата случая – в Плевен и в Сливен, той заяви: „Наблюдава се силно недоверие към цялата здравна система, което рефлектира към медицинските лица и едва ли не всеки недостатък в здравеопазването се приписва на лекарската гилдия, като непрекъснато се обвиняват лекарите в некомпетентност и непрофесионализъм.“ Д-р Борисов акцентира върху израза, използван постоянно при описването на случая с родилката в Сливен – „скачане по корема“. „Обяснете ми как това би могло да стане – скачане по корема? Как си го представяте – жената, която ражда на един гинекологичен стол метър и половина, думата „скачане“ означава лекарят с крака да скача върху корема на жената. Обяснете ми как си представяте това нещо, че ще стане?“, попита той. Главният секретар на БЛС призна, че е възможно в случая натискът върху корема на родилката да е бил по-силен, но заяви категорично, че е недопустимо да се използват изрази като „скачане по корема“. Той подчерта още, че у нас методът „Кристелер“, при който раждането се подпомага от натиск върху корема на родилката, не е забранен.
РЛК-Сливен: Всеки е невинен до доказване на противното. Къде сме ние?
22.08.2018 09:52:36ИАМО установи нарушение в УМБАЛ-Плевен при смъртта на родилка
21.08.2018 14:18:03След 2 седмици ще са ясни причините за смъртта на родилката в Сливен
21.08.2018 10:27:03