!
Четвъртък, 12 Декември 2024
26
юли
3
 

Д-р Танислав Илчев: Искам да работя по европейски, но в българска болница

Благодарността за анестезиолога е добрата дума, но понякога хората дори не се сещат за нас

Неделя, 26 Юли 2020 | 10:35:24 Невена Попова
3

Д-р Танислав Илчев e лекар специализант към Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Царица Йоанна ИСУЛ“. Асистент към Катедрата по анестезиология и интензивно лечение на Медицинския университет в София
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Танислав Илчев e лекар специализант към Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Царица Йоанна ИСУЛ“. Асистент към Катедрата по анестезиология и интензивно лечение на Медицинския университет в София

Д-р Илчев, кое е най-вълнуващото събитие от изминалата работна седмица?

Не бих могъл да посоча  конкретен случай от работата ми през последната седмица като повече или по-малко вълнуващ, но мога да кажа че всеки ден в болницата предлага по нещо различно и вълнуващо.

Какво предопредели избора Ви да се посветите на анестезиологията и реанимацията?

През годините, които бях студент в Медицинския университет не веднъж съм харесвал една или друга медицинска дисциплина и интересът ми е бил привличан от различни специалности. Винаги обаче съм имал афинитет към дисциплините с по-интензивен характер, каквато е анестезиологията и реанимацията. Към края на следването си започнах работа като болногледач в реанимация на УМБАЛ „Св. Екатерина“. Там окончателно се оформи идеята и желанието ми да продължа професионалният си път в тази специалност. Така че дължа избора си на работата там и преди всичко на професионалистите, с които имах късмета да се запозная в отделението.

Кои са учителите Ви, на които дължите най-голямо признание за формирането Ви в професията?

Мой ментор и учител е доцент д-р Мая Белитова, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на УМБАЛ „Царица Йоанна“. На нея дължа най-голямо признание.

Защо според Вас трудът на анестезиолога остава на заден план и пациентите по-рядко се досещат за неговата много голяма роля в добрия изход от лечението?

Пациентите имат контакт преди всичко с друг вид специалисти, а досегът им с анестезиолог често е кратък - непосредствено преди оперативна интервенция или диагностична процедура, след което пациентът или няма спомен за нас, или няма възможност да се срещне с нас.

Много хора все още нямат ясна представа каква точно е и работата на анестезиолога. Повечето схващания се свеждат до това че „даваме упойка“, като това същевременно е и най-плашещата част за пациента от цялата оперативна интервенция. Всъщност, анестезиологът има ключова роля в предоперативната подготовка, интраоперативното и следоперативното лечение на пациента.

Истината е че анестезиолог и хирург трябва да работят в разбирателство и синхрон, за да може пациентът да получи най-доброто лечение. Ако това се случва достатъчно често и анестезиолозите няма да остават толкова на заден план и незабелязани.

Какво е благодарността за анестезиолога?

Понякога е добра дума от колега или от пациент, а друг път е… просто рядкост.

Как бихте оценили нивото на анестезиологията у нас?

Бих казал, че има какво още да се постигне в това отношение. Има специалисти, които работят на много високо ниво и такива от другата страна, които продължават да работят със знания от преди 15-20 години, което много сваля нивото на анестезиологията у нас! На места материалната база е морално и физически остаряла, което може да е сериозна пречка за поддържане на едно по-високо ниво, въпреки желанието и отдадеността на анестезиолога.

В достатъчна степен ли е включено у нас обезболяването при диагностични процедури?

Всеки специалист, който се занимава с диагностични процедури е наясно, че обезболяването и комфортът на пациента по време на манипулацията е ключов, за да може изследването да даде качествен резултат. Смятам че обезболяването е добре застъпено при тези манипулации.

Каква е най-голямата Ви професионална мечта?  

На първо време искам да приключа успешно със своята специализация. В професионален план, винаги съм мечтал да имам около себе си хора, които работят с желание и ентусиазъм, както и да имам възможност да прилагам и използвам модерни техники и технологии. Накратко - да работя по европейски, но в българска болница. Смея да твърдя че част от мечтата ми се е сбъднала, а за останалото е просто въпрос на време.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fnsG

Реклама 02.08.2020 11:04:23

WBC Диференциален брояч ДКК Диференциална Кръвна Картина с 8 бутона. Работи на Windows 10, Windows 7 и Windows XP. Използва се клавиатурата на компютъра за самото броене. За да я намерите в интернет, пишете в Гугъл диференциален брояч.

В края на фалшивия ни ПСЕВДОпреход 27.07.2020 09:32:01

Колега, докато ни управляват SICаджийски мутри, червени "капиталисти" и доносници на ДС - забрави за Европейска работа у нас! Казвам ти го от горчив 25 годишен опит! Бъди здрав и успех в Живота!

Гост 26.07.2020 11:45:15

Няма да стане. Абсолютно сигурно.


Всичко за коронавируса
Още новини
Шарков: Ако се остойностят реално дейности, бюджетът за болниците трябва да е 8 млрд. лв.
12.12.2024 14:36:56

Шарков: Ако се остойностят реално дейности, бюджетът за болниците трябва да е 8 млрд. лв.

„В централния бюджет 2025 държавата казва, че ще изразходи 20 млрд. лева повече, но се очак ...

Ангиологът от УМБАЛ „Софиямед“ д-р Елица Герова, д.м., с приз за „Млад лекар на София 2024“
12.12.2024 13:47:13

Ангиологът от УМБАЛ „Софиямед“ д-р Елица Герова, д.м., с приз за „Млад лекар на София 2024“

Ангиологът от УМБАЛ и ДКЦ „Софиямед“ д-р Елица Герова, д.м., бе наградена с приза &bd ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...