!
Събота, 10 Май 2025
17
апр
 

Д-р Тачева: Възможни са редица неврологични усложнения след преболедуване от ваксинопредотвратима болест

Четвъртък, 17 Април 2025 | 17:26:03


В рамките на своя нова инициатива специализираният сайт на Министерството на здравеопазването за имунизациите в България „Плюс мен“ публикува интервю със специалист по темата за ваксините. Разговорът тази седмица е с педиатъра и детски

В рамките на своя нова инициатива специализираният сайт на Министерството на здравеопазването за имунизациите в България „Плюс мен“ публикува интервю със специалист по темата за ваксините. Разговорът тази седмица е с педиатъра и детски невролог д-р Геновева Тачева.

- Д-р Тачева, може ли да ни кажете какви са неврологичните усложнения след преболедуване от ваксинопредотвратима болест?

- На проведената през 2019 г. Глобална среща на високо равнище за имунизациите между Европейската комисия и СЗО във встъпителното си слово председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер казва „Няма извинение за това в развит свят като нашия деца все още да умират от болести, които отдавна трябваше да бъдат изкоренени“. 
Неврологичните усложнения, които се наблюдават от ваксинопредотвратими заболявания, са редица. Тук ще включа и заболявания, за които ваксините не са включени в Имунизационния календар на Република България.

Започвам с полиомиелит – остро вирусно заболяване, предавано по фекално-орален път, при което макар и рядко, вирусът навлиза в централната нервна система, засяга двигателните неврони и в резултат на това се развива мускулна слабост и остра парализа. Формите при полиомиелит са различни, най-тежката е спино-булбарната – парализата започва от долните крайници и бързо обхваща цялото тяло, с ангажиране на дихателната мускулатура и булбарните ядра. Важно е да отбележим, че при всички форми на полиомиелит със засягане на нервната система се наблюдават остатъчни неврологични усложнения, свързани с парализата. 

Друго ваксинопредотвратимо заболяване е тетанус, при което се наблюдава скованост на долната челюст, парализа на лицевата мускулатура, скованост на шията със затруднено преглъщане, скованост на гръдната и телесна мускулатура. Заболяване, което е с много висок процент на смътност. 

Неврологичните усложнение при морбили, която е една от най-зараните инфекциозни болести, могат да бъдат както ранни, като остър морбилозен енцефалит – развива се в обривната фаза на инфекцията, постинфекциозен енцефаломиелит – развива се 2-30 дни след прекарана инфекция, така и късни, с развитие на субакутен склерозиращ паненцефалит, обикновено 6-8 години след прекарана инфекция в ранна детска възраст.

Ваксината против пневмококи (Streptococcus pneumoniae) води до намаляване на заболяваемостта от инвазивно пневмококово заболяване, което може да протече с менингит (тежко заболяване, характеризиращо се с възпаление на обвивките на мозъка).

Сезонната ваксинация против грип намалява риска от сериозни неврологични усложнения като енцефалит (възпаление на мозъка), с възможни късни усложнения като когнитивни нарушения, симптоматична епилепсия. В последните години през периода на грипна епидемия значително нараства броят на децата с фебрилно провокирани пристъпи. 

Неврологичните усложнения при инфекция с варицела зостер вирус са енцефалит, менингоенцефалит, церебелит (възпаления на малкия мозък), в редки случаи мозъчен инсулт. Постварицелният инсулт (развива се в различен период от време след прекарана инфекция) за щастие е рядко усложнение, но в нашата клиника сме лекували пациенти с тази диагноза. Ваксината против варицела, която е препоръчителна у нас, намалява риска от всички тези неврологични усложнения. 

- Често ли се срещат подобни усложнения и доколко те засягат качеството на живот на детето, с дългосрочни последици ли са?

- За щастие, този тип усложнения не са чести, но голяма част от тях водят до сериозни и дългосрочни последици, влошаващи качеството на живот на пациентите. Съгласете се, че когато говорим за честота, понятието „рядко“ е относително, тъй като за засегнатите семейства честотата е 100%. А когато говорим за ваксинопредотвратими заболявания, това е недопустимо според мен. 

- Наскоро в страната беше регистриран случай на подостър склерозиращ паненцефалит. Какво може да кажете за това усложнение, свързано с преболедуване на морбили?

- Подостър склерозиращ паненцефалит е най-тежкото неврологично усложнение на прекарана инфекция с морбили. Може да се разграничат няколко форми на болестта, но всичките се характеризират с тежки неврологични симптоми. Подостър ход на заболяването означава, че началото му е трудно забележимо, има бавен прогресиращ ход. Продължителността му е от два месеца до няколко години (най-често 1 до 3, но понякога и повече от 10 години). Сами разбирате, че това е едно сериозно заболяване, което може да продължи дълго без реална възможност за излекуване, а всъщност е възможно да бъде предотвратено чрез ваксинация против морбили.

- Неврологичните заболявания при децата са една от водещите причини за отлагане на задължителни имунизации в България. Може ли да ни кажете кои са реалните причини от неврологична гледна точка, които трябва да се вземат предвид при такова решение?

- При деца с непрогресиращи и стабилизирани неврологични заболявания не се отлагат имунизации, а се извършват в съответствие с Имунизационния календар на страната.
Временно се отлагат от имунизации деца с прогресивно неврологично заболяване; преболедували синдром на Гилен-Баре преди по-малко от 6 седмици от предишна имунизации с ваксина, съдържаща тетаничен токоид или грипна ваксина; новородени с ниско тегло, енцефалопатия на раждането до изясняване на състоянието. 
Тук ключово е „временно“, което означава че при стабилизиране на състоянието, следва да се извършат имунизации. Давам пример – дете с неконтролирана епилепсия, с чести пристъпи следва да бъде временно отложено, но при овладяване на пристъпите и постигане на ремисия трябва да се имунизира.

- Доскоро деца с епилепсия се отлагаха от ваксинация срещу морбили. Каква е причината за това, всяко дете с това заболяване ли не следва да се ваксинира и докога?

- При деца с епилепсия е установен повишен риск от фебрилни гърчове между 8-ми и 14-ти на ден след имунизация срещу морбили-паротит-рубеола, но не се установява повишен риск от последващи гърчове, късни реакции и неврологични усложнения. Американската педиатрична академия препоръчва децата с лична или фамилна обремененост с гърчове да бъдат имунизирани срещу морбили, тъй като боледуване от морбили може да доведе до много по-чести и тежки усложнения в сравнение с един фебрилен гърч. При деца с епилепсия се прилагат задължителните имунизации и реимунизации в съответствие с Имунизационния календар, като те се отлагат при инфантилни спазми (епилептична енцефалопатия) и неконтролирана епилепсия (с чести епилептични припадъци), прогресивно неврологично заболяване, вкл. прогресираща енцефалопатия до изясняване и стабилизиране и при Синдром на Guillain-Barre (GBS) < 6 седмици след предишна ваксина, съдържаща тетаничен токсоид или грипна ваксина.

- Трябва ли деца с анамнеза за фебрилни гърчове да не се имунизират срещу коклюш, предвид че от април 2010 г. в България се прилага ацелуларна коклюшна ваксина?

- Ацелуларната ваксина срещу коклюш води до изграждане на имунитет, но не съдържа ендотоксин, отговорен за появата на температура. При деца с непрогресиращи мозъчни заболявания се препоръчва приложение на ацелуларна коклюшна ваксина поради повишен риск при респираторни заболявания. Фамилно обременени с гърчове деца, както и деца с фебрилни гърчове, не трябва да се отлагат от имунизации срещу коклюш.

- Кои са нежеланите реакции след ваксинация, които влизат в полезрението на невролозите и с които трябва да се съобразяваме?

- След ваксинация нерядко при децата се наблюдава висока температура, но не след всяка ваксина, която да доведе до фебрилен гърч. 

- Какво е становището на детските невролози по отношение на имунизациите при деца с детска церебрална парализа (ДЦП)? 

- Детската церебрална парализа обединява група непрогресиращи, остатъчни синдроми с двигателни прояви, често съчетавани със симптоматична епилепсия, умствено изоставане, говорни нарушения. В кърмаческа и ранна детска възраст децата с ДЦП могат да се имунизират според Имунизационния календар, като съпътстващата епилепсия може да бъде основание за временно отлагане само при пациенти с чести, неконтролирани епилептични пристъпи към конкретния момент. 

- Каква е ползата от имунизациите при деца с неврологични заболявания като ДЦП, епилепсия, автоимунни неврологични заболявания? 

- Пациентите с посочените неврологични заболявания много често са с намалени съпротивителни сили на организма към инфекции. Поради тази причина инфекциозни заболявания, особено коклюш, морбили, пневмококова инфекция и други, протичат много по-тежко, със значителен риск от усложнения и риск за живота на пациента. Затова препоръчваме провеждане на задължителните ваксинации в подходящия момент с цел предотвратяване на инфекциозни заболявания, за които това е възможно.

- Знаем, че благодарение на ваксините, случаите на полиомиелит в света са намалели с 99% и понастоящем в България и Европа няма детски паралич. Не се срещат често и хора, инвалидизирани вследствие на заболяването, които да ни напомнят от какво ваксините са ни предпазили. Има ли други случаи, при които се отчита намаляване на неврологични усложнения и състояния заради ваксините и техния защитен ефект?

- На този въпрос изпитвам затруднение да отговоря. Или по-скоро не искам да призная, че не мога да посоча друга ваксина с такъв ефект. И не защото ваксините не ни защитават, а поради силно разпространеното антиваксър-настроение на хората. Ефектът, за който говорите, с намалели с 99% случаи на полиомиелит и липсата му в България, се дължи на масовите ваксинации с широко покритие в страната, които са провеждани в годините назад. Действително това е голямо постижение и го дължим на ваксините. 

Притеснявам се, че заради негативната нагласа на голяма част от населението към ваксините в следващите години ще се срещнем със заболявания, които сме забравили, а някои от нас не са и срещали в практиката си.  Нашата задача като лекари, а и на цялото общество смятам, е да убедим хората, които се съмняват, че ваксинацията е ефективна за предпазване от инфекциозни заболявания с възможни тежки и дълготрайни последици. В този ред на мисли, искам да ви благодаря за кампанията, която водите за повишаване на информираността на българското население. 

Искам да споделя още нещо, което според мен е важно – ваксинацията е и отговорност към околните и нашите близки. По редица причини някои деца/възрастни към даден момент не могат да бъдат имунизирани и са поставени в риск, но ако всички около тях бъдем отговорни и сме ваксинирани, намаляваме риска от разпространяване и заразяване на рисковите групи.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Ep9v


Всичко за коронавируса
Още новини
Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност
09.05.2025 17:20:51

Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност

Международният ден на физическата активност, който светът празнува на 10 май, ще бъде отбелязан&n ...

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева
09.05.2025 16:59:35

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева

60 000 лв. са нужни за лечението на 20-годишната Сара Руйчева, разказа майка й Цветелина в социал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...