Томболата и SMS-ите са само част от поредица мерки, които предприемаме за увеличаване на ваксинационния обхват. Целта ни са онези 30% от хората, които все още се колебаят и не се решават да се имунизират. Това каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Тома Томов пред Bulgaria ON AIR по повод новата кампания на МЗ в полза на ваксинирането срещу COVID-19.
Той припомни, че всеки от частните абонати на трите телекомуникационни компании ще получи SMS с текст „Ваксинирай се, спаси живот!“. Всеки, който го направи от 30 септември до 31 октомври, може да се регистрира и да участва в томболата.
„Повярвайте, трябва да се ваксинирате. Ваксините са спасили много хора. Аз смятам, че благодарение на ваксините, заедно с антибиотиците, сме достигнали днешното развитие на обществото ни“, каза още д-р Томов.
Той коментира и фалшивите ваксинационни сертификати, като подчерта, че според него е много по-лесно да си избереш ваксина и да се имунизираш, отколкото да платиш за сертификат. „Що се отнася до антиваксърите, всеки има право на мнение. Ние като експерти смятаме, че ваксинацията трябва да бъде доброволна, като се има предвид, че всеки, който избере да се имунизира, допринася за общественото здраве и благополучие“, посочи д-р Томов.
В отговор на въпрос за организацията на COVID зоните зам.-министърът заяви, че те са добро решение, чиято цел е да намали натиска върху болниците и личните лекари, така че да могат насочат фокуса си върху профилактиката и хората с хронични заболявания. „Все още има трудности в работата им, но от се стараем да бъдат преодолени в полза на пациентите. COVID зоните не са решение само за здравно неосигурените българи. Всеки един пациент, който има определени симптоми, може да отиде и да получи преглед, изследвания и терапия. Преценката е на колегата, който го прегледа. Благодарим на всички общопрактикуващи лекари, които понесоха големия удар на няколкото поредни големи вълни, те са наши партньори. Ние не отменяме правото им да се грижат за пациентите си“, заяви д-р Томов.
Зам.-министърът заяви още, че МЗ не предвижда нов локдаун или нови мерки, но експертите контактуват непрекъснато с областните РЗИ.
„Аз съм радостен, че започнахме тази учебна година присъствено или поне хибридно, защото вече две години седим вкъщи. Ако има необходимост за прилагане на по-строги мерки в учебните заведения, разбира се, че те ще бъдат обсъдени и ще бъдат наложени. Заболяването при децата протича много по-леко в сравнение с възрастните. Нисък е делът на малките пациенти, които достигат до болница. Детски легла в лечебните заведения има и смятам, че няма проблем с тях“, каза още д-р Томов.
Томов, вместо да ни занимаваш с томболи, с бонбонки и семки, вземете си свършете работата и упражнете контрол. Никъде не се спазват предпазни мерки. Започнете с Вашето министерство, РЗИ и всички държавни ведомства и накрая, ако не ви мързи, посетете и столичния транспорт. Там без проблем може да се забременее от анонимен донор.
Томов, а къде се скри онази мижитурка Златанов. Реди си игрите ли????
Златанов е началник на Надзора на касата и в момента с нейното ръководство кешира като за последно.