!
Понеделник, 24 Ноември 2025
24
ноем
1
 

Д-р Цанков: Спешната помощ у нас страда от липса не на специалисти, а на добра организация

Понеделник, 24 Ноември 2025 | 17:29:29
1

„Българската система за спешна помощ страда не от липса на специалисти, а от липса на добра организация. Нямаме административен капацитет в сектор „Спешна помощ“. Егото в медицината често надскача професионализма и затова няма единна

„Българската система за спешна помощ страда не от липса на специалисти, а от липса на добра организация. Нямаме административен капацитет в сектор „Спешна помощ“. Егото в медицината често надскача професионализма и затова няма единна структура, която да обедини всички специалности“. Това каза пред БНР д-р Теодор Цанков, специализант по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Александровска“, първият парамедик у нас и заместник-председател на Съюза на парамедиците в България.

Д-р Цанков е жив пример за посветеност в най-трудния сектор на здравеопазването – спешната помощ, анестезиологията, реанимацията и интензивното лечение.

Започва работа в спешната помощ още на 19 години. Още като ученик се включва в обученията на Българския младежки Червен кръст, а през 2012 г. става един от първите парамедици, завършили колежа в Благоевград.

След като завършва 12-ти клас обаче няма възможност да работи като парамедик, по тази причина започва работа като шофьор на линейка в Пловдив.

В следващите години прави своя важен житейски избор да бъде лекар и завършва медицина, като взема решение да специализира анестезиология и интензивно лечение. Така попада в УМБАЛ „Александровска“.

Категоричен е, че това е възможно най-доброто място за изграждане на опит и умения, също така смята, че българската система за спешна помощ и парамедицината могат да работят много по-добре, ако организацията се промени.

Д-р Цанков дава пример с Румъния, където пожарната и парамедиците са обединени в единна система и реагират в рамките на златните осем минути: „Това може да стане и в България, при това почти безплатно. Нужно е само добра административна структура“.

По думите му, бързата и ефективна помощ започва още от обаждането към 112, където трябва да се прави качествен триаж.

„Диспечерите трябва да разпознават критичните състояния. Парамедиците могат да започнат стабилизацията, а когато е необходимо – да извикат лекар. В Румъния, която има изключително добре организирана система за спешна помощ, при тежък случай могат да бъдат изпратени едновременно моторист-парамедик, линейка и лекарски екип“, посочва той и подчертава: „Лекарите работят в спешните отделения и клиники, а не са в линейките, освен в изключително тежки случаи“.

Д-р Цанков определи спешната помощ по въздуха като една много добра идея, която обаче се прилага ограничено у нас, защото медицинските хеликоптери засега изпълняват предимно вторични мисии – прехвърляне на нестабилни пациенти от по-малки болници към София.

„Добре е, че се прави, но това са вторични полети. Все още няма случай, при който ХЕМС да е транспортирал пострадал директно от мястото на катастрофа например“, каза лекарят.

През септември български екип под негово ръководство участва в престижното състезание Eurosim Cup във Виена, което се провежда всяка година в рамките на Европейския конгрес по спешна медицина. То включва демонстрация на умения по европейски протоколи за спешна помощ.

За първи път в състезанието бе изпратен български отбор от лекар, парамедици и медицински сестри, трима от които са от екипа на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на УМБАЛ „Александровска“: д-р Теодор Цанков, м. с. Гергана Ангелкова, и Кристина Божкова – студент по медицина и болногледач в КАИЛ, както и Георги Борисов, парамедик от Служба „Пожарна и аварийна безопасност“.

„От 14 отбора се класирахме в топ 5. Доказахме, че в България може да има спешна помощ като по филмите. Добрата новина е, че вече пожарната открива първи щатове за спасители парамедици“, каза лекарят.

По думите му, не е невъзможно случаите на агресия срещу медици да намалеят, но трябва да намалее и напрежението в системата, също така и лекарите да си дават сметка, че са в постоянен бърнаут и имат нужда от разтоварване.

Д-р Цанков продължава да вярва, че промяната е възможна: „Надявам се да продължа да се блъскам в тази административна стена. Ставаме все повече, блъскаме по-силно… и един ден ще падне“, заключи той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MBg#

Гост 24.11.2025 19:57:23

Що за смешки, никъде в белите държави парамедиците не са лекари. Това е строго определена специалнсот от нелекари обучени в оказване на спешна помощ. Те практически ги водят техници Emergency Technician


Всичко за коронавируса
Още новини
Почина доц. Стоян Танчев
24.11.2025 17:04:52

Почина доц. Стоян Танчев

На 79-годишна възраст днес ни напусна доц. д-р Стоян Танчев, заслужил гражданин н ...

Meta скрила доказателства, че Facebook вреди на психичното здраве
24.11.2025 16:41:43

Meta скрила доказателства, че Facebook вреди на психичното здраве

Съдебни документи твърдят, че Meta е спряла вътрешно проучване, след като е открила причинно-след ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...