Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“
Д-р Шенгюл Коджебашева завършва медицина в Медицински Университет Пловдив през 2017 г. Започва работа през ноември 2017г. – мултипрофилно спешно отделение. От 2018 г. е става част от екипа на пневмофтизиатрично отделение на МБАЛ "Д-р Ат.Дафовски" АД , Кърджали. Започва да специализира пневмология и фтизиатрия от 2018г. В момента работи в ПФО-COVID1 отделението на МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски" АД .
Как избрахте специалността пулмология, какво Ви привлече в нея?
След завършването ми започнах работа в СПО-гр.Кърджали и имах късмета да работя с всякакъв вид случаи-хирургични, вътрешни, педиатрични. Още от началото на моето следване имах желание да работя вътрешни болести. Самата работа в отделенията по вътрешни болести винаги е била по-привлекателна за мен. Чувството е като на детектив, търсещ правилната развръзка , в случая правилното диагностициране и лечение на заболяванията. Справянето с такава предизвикателства е било голямо удовлетворение за мен, В пулмологията намирам всичко ,което ме интересува и се чувствам удовлетворена и пълноценна.
Кои са учителите Ви, на които дължите най-много за изграждането си като специалист? Причината да избера пулмологията в голяма степен се дължи на моя учител и вдъхновител - д-р Диана Вълчева, началник на ПФО в МБАЛ "Д-р Ат.Дафовски". Имам късмета да работя с най-добрият специалист не само в професионален план, но и като човек. Работата на млад лекар протича с лекота, когато има на кой да се довериш и с кого да се консултираш по всяко време. Важни са и условията за работа , които в нашата болница са добри.
С какво Ви обогати работата в COVID-отделението, на какво Ви научи контактът с хора, повалени от тази тежка инфекция?
Придобих голям опит с този, допреди една година неизвестен вирус за нас. Имах възможността с времето да наблюдавам всяка нова вълна - специфичността в клиничните прояви, скоростта на развитието на заболяването, диагностиката и влиянието на приложената терапията, която постоянно се променя. Имам наблюдения и за оздравителния период след инфекция с Корона вирус. Трагедията в нашата област беше през месец ноември, когато поради нарастване на случаите и ограничения брой легла, трябваше да решаваме кои да постъпят в болница. Това е най-трудният момент за един лекар в професионален план. Контактът с хората, повалени от тази тежка инфекция, ме направи по-състрадателна, по-благодарна и ценяща всяка една минута, в която живеем здрави. В такава рискова среда си повтарям част от Хипократовата Клетва ''Ще запазя живота си чист и свещен, както моето изкуство".
Кои нови технологии допринесоха според Вас за по-бърза и точна диагностика на заболяванията на белия дроб?
Новите технологии допринасят много за по-бързо диагностициране и за провеждането на правилна терапия при белодробните заболявания. Но ако говорим по-конкретно на ниво - възможности и достъпността на тези технологии в Областна болница, то те вече не са толкова ограничени-КТ, ЯМР, бронхоскопия. Не толкова нова, но вече по-лесно достъпна за всички пациенти в района е диагностиката на сънна апнея. Провеждаме изследването единственно в нашето отделение. Много от пациентите не знаят, че сънната апнея е заболяване, която има лечение.
Кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Преди да започне извънредната епидемиологична обстановка едно от любимите ми занимания беше пътуването. Но сега с ограниченията, любими занимания са четенето на книги и йогата, с които си отпочивам психически от напрегнатия работен ден.
Кои човешки качества цените най-много у колегите си?
Работя с невероятен екип. Благодарна съм на целия персонал на ПФО, затова че проявяват голям професионализъм в работата си. Освен знанията и уменията според мен, най-ценното качество е способността на един лекар да има правилен подход към всеки пациент, индивидуално. Проявата на разбиране на проблема и спечелването на доверието на пациента, мисля че напоследък е най-трудното. За съжаление, поради постоянното лансиране на грешките на лекарите по медиите е разклатено доверието лекар-пациент в обществото. Това от своя страна затруднява най-много работата ни.
Какво искате да им пожелаете в тези трудни дни?
Сега в обстановката, в която се намираме, най-важното да бъдат здрави. Пожелавам да бъдат силни психически, търпеливи и всеотдайни в работата си, защото те са надежда за спасение в тези трудни дни.
Коя е най-голямата Ви мечта - човешка и професионална?
Като всеки лекар мечтая за по-добро здравеопазване. За страна, в която трудът и усилията на лекаря да бъдат повече оценени и признати от народа. Това ще е най-голямата мотивация на всички работещи в тази сфера, за да се развиват още повече в професионален план и да изберат да останат в България.
Васил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща
08.12.2024 09:31:03 Невена ПоповаД-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари
01.12.2024 10:12:39 Невена ПоповаД-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера
24.11.2024 10:45:22 Невена Попова