!
Понеделник, 14 Октомври 2024
26
авг
1
 

ЕК одобри нова терапия за лечение на атопичен дерматит

Четвъртък, 26 Август 2021 | 12:17:27
1

Европейската комисия одобри за употреба в Европейския съюз ново лекарство (Upadacitinib) за атопичен дерматит на американската биофармацевтична компания АбВи. Терапията е под формата на таблетки и се прилага при възрастни и деца над 12 години,

Европейската комисия одобри за употреба в Европейския съюз ново лекарство (Upadacitinib) за атопичен дерматит на американската биофармацевтична компания АбВи.

Терапията е под формата на таблетки и се прилага при възрастни и деца над 12 години, които страдат от умерена и тежка форма на атопичен дерматит. Одобрението е получено на база на резултатите от едно от най-големите регистрационни проучвания Фаза 3 в сферата на дерматологията с повече от 2500 пациенти, съобщават от компанията. 

Разработен от екип от учени на АбВи, Upadacitinib представлява JAK инхибитор (Янус киназен инхибитор), който е проучван при няколко други имунозависими възпалителни заболявания освен атопичен дерматит.

Продуктът вече е одобрен за употреба в Европейския съюз и САЩ при ревматоиден артрит, псориатичен артрит и болест на Бехтерев.

 „JAK- инхибиторите представляват малки молекули със специфичен прицелен механизъм на действие и водят до значително облекчаване на най-тежките симптоми при атопичен дерматит. Те се приемат под формата на таблетки и потискат точно определени цитокини (сигнални молекули, които регулират имунитета и възпалителните процеси в организма), така че да овладеят процеса на възпалителната реакция и да блокират патологичната свръхреакция. Това успокоява имунната система и спомага за облекчаване симптомите на заболяването“, обясни проф. Алън Ървайн от Тринити Колидж Дъблин, Ирландия, който е един от главните изследователи на новия медикамент.

„Лекарите се нуждаят от повече терапевтични средства, които да им помогнат да лекуват и държат под контрол това сложно заболяване. Степента и скоростта на изчистване на кожата и облекчаване на сърбежа в клиничните проучвания Фаза 3 на Upadacitinib са много обнадеждаващи. Тези резултати имат потенциал да доведат до по-високи цели в лечението при пациенти с умерен и тежък атопичен дерматит“, сподели още проф. Ървайн по повод одобрението на новата терапия.

„С одобрението на Upadacitinib отбелязваме значимо постижение на АбВи в стремежа да трансформираме грижата за пациентите с атопичен дерматит“, коментира и д-р Кирил Николчев, управител на АбВи за България. „Щастливи сме да предоставим допълнителна възможност за лечение, която да помогне за облекчаване тежестта на неумолимия сърбеж и обрив, с които много от тези пациенти се борят ежедневно, въпреки наличните в момента възможности за лечение“, допълни той.

След одобрението от Европейската комисия предстоят редица административни процедури, за да започне медикаментът да се заплаща и в България от Националната здравноосигурителна каса. Едно от най-големите предизвикателства пред достъпа за пациентите е, че към момента здравната каса не покрива никакви терапии за атопичен дерматит. Надеждите на пациенти и специалисти са, че институциите ще разпознаят социалната значимост на проблема и ще включат заболяването в Списъка на заболяванията, за които НЗОК заплаща домашно лечение.

Атопичният дерматит е хронично възпалително заболяване, което се проявява под формата на обрив, придружен със силен, постоянен сърбеж, сухота, напукване, зачервяване и загрубяване на кожата. Симптомите при умерена и тежка форма на заболяването са сериозни и продължителни. От сърбеж се оплакват 85% от пациентите, а при 77% е налице силна кожна болка или дискомфорт. Част от пациентите развиват съпътстващи заболявания на дихателната, сърдечно-съдовата, костно-ставната система и др. Атопичният дерматит е едно от най-често срещаните дерматологични заболявания, като около 20 % от пациентите са с умерена и тежка форма.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Xaks

Гост 26.08.2021 12:34:01

Здраве нет, голяма новина, кихат ли здраво бави?


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Нисторова: Регулацията при хранителните добавки трябва да бъде обект на по-сериозна нормативна уредба
14.10.2024 14:37:08

Д-р Нисторова: Регулацията при хранителните добавки трябва да бъде обект на по-сериозна нормативна уредба

„Регулацията при хранителните добавки трябва да бъде обект на по-сериозна нормативна уредба ...

Гийом Симонян: Алкохолът е едновременно отровно вещество и канцероген
14.10.2024 13:48:02

Гийом Симонян: Алкохолът е едновременно отровно вещество и канцероген

„Голяма част от смъртните случаи от наранявания в Европа и България са заради алкохола &nda ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...