Европейската агенция по лекарствата трябва да направи повече, за да се справи с недостига на някои широко използвани антибиотици в региона. За това призовават в писмо няколко европейски пациентски и потребителски организации, цитирани от Ройтерс.
В писмото се посочва, че заменянето на често предписвания амоксицилин с други антибиотици не е идеалната стъпка, тъй като алтернативите могат да бъдат по-малко ефективни и да имат по-силни странични ефекти. Припомня се и че някои държави в ЕС вече съобщават за недостиг на антибиотици от други групи като азитромицин и цефуроксим.
От ЕС вече поискаха от фармакомпаниите да увеличат производствения капацитет, отправени бяха и препоръки държавите да позволят използването на лекарства, които може и да не са разрешени към този момент в страната.
Въпреки това тези мерки не са достатъчни, за да овладеят кризата и да обърнат сегашната тенденция, смятат пациентите.
„Основната причина, която декларират производителите, е недостатъчен капацитет, с който могат да се изправят срещу скока на търсенето“, се отбелязва в писмото от 11 организации, сред които са Европейският алианс за обществено здраве (EPHA) и Европейската потребителска организация (БЕК).
Те отправят призив към EMA да обяви настоящия недостиг на антибиотици за „значително събитие“ (major event) , което ще позволи на регулатора да координира действията на общоевропейско ниво и да засили натиска над производителите да осигурят повече количества.
Редица антибиотици са в недостиг в множество държави членки и това се отнася не само за амоксицилин, заяви Шарлот Рофиен, представител на френската Асоциация на пациентите Assos Sante.
„Не знаем колко точно, кои от тях и степента на недостига. Затова би имало смисъл да имаме пред себе си по-голяма картина“, каза тя и изрази мнение, че обявяването на „значително събитие“ ще подобри прозрачността и ще спомогне за предотвратяване на задълбочаването на проблеми с доставките.
И ЕМА, и Европейската комисия вече потвърдиха, че са запознати със съдържанието на писмото и то ще бъде предмет на дискусии на 26 януари.