!
Неделя, 08 Декември 2024
06
юни
 

Жените навлизат в менопауза драматично по-рано, предупредиха специалистите

Една България погубена от аборти

50% от безплодието е заради мъжкия фактор

Сряда, 06 Юни 2018 | 14:49:25 Полина Тодорова


Абортите, извършени от 1954 година насам в България, се равняват на 6,5 милиона, което е приблизително настоящото население в България. Данните бяха изнесени на форум, посветен на репродуктивното здраве, организиран от КНСБ.  Според официа

Абортите, извършени от 1954 година насам в България, се равняват на 6,5 милиона, което е приблизително настоящото население в България. Данните бяха изнесени на форум, посветен на репродуктивното здраве, организиран от КНСБ. 

Според официалната статистика извършените през 2016 година у нас са над 26 000 на фона на около 65 000 живородени бебета. Изпълнителният директор на Първа САГБАЛ „Света София“ д-р Гергана Коларова обаче посочи, че на практика техният брой е поне два пъти по-голям. Причината за това е, че много от абортите се осъществяват в частни кабинети, където отчетността в края на годината за извършените манипулации към РЗИ не е коректна, защото бременността не е прекъсната по традиционния хирургичен метод, разясни специалистът. Тя припомни и че от години у нас е позволен и медикаментозният аборт, който най-вероятно също не влиза в официалната статистика. „Какво се оказва – че ние грубо казано сме унищожили една България“, заяви тя.

Д-р Коларова алармира още, че броят на жените в репродуктивна възраст у нас намалява, като една от основните причини е много по-рано настъпващата менопауза. „Драмата идва от падането на възрастта на менопаузата. Допреди 15-20 години жените влизаха в менопауза на около 50-52 години, сега масово се влиза около 47 години“, заяви тя. Специалистът обясни, че поради това пациентки на тази възраст с продължаваща менструация най-често имат някакъв хормонален проблем, предимно миома на матката. 

Ето защо тя акцентира на ролята на превенцията, сексуалното образование сред младите хора и доверието, което те имат в семейната среда. В тази връзка тя подчерта, че сред тях цари тотално невежество по отношение на полово предаваните заболявания, които могат да прераснат в сериозни проблеми в бъдеще. Д-р Коларова отбеляза и нуждата от скринингови прегледи.

Началникът на Клиниката по урология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ проф. Чавдар Славов се спря на мъжкия фактор в семействата с репродуктивни проблеми. От думите му стана ясно, че на практика той е причина за 50% от случаите на безплодие. „В 50% от случаите мъжкият инфертилитет е асоциативен фактор“, посочи специалистът в своя презентация. 15% от двойките не могат да постигнат бременност в рамките на една година, заяви още той. Д-р Славов посочи, че след навършване на 40-годишна възраст мъжът губи по един процент от тестостерона си. Поради тази причина д-р Славов настоя за обръщане на по-голямо внимание на мъжкия фактор като причина за безплодие, както и за създаване на единен регистър на безолодните семейства, но и центровете за лечението им.

Преподавателят в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Георги Бърдаров беше категоричен, че голямата битка на България в демографски аспект трябва да бъде задържането на младите хора. Той отбеляза, че поради демографските тенденции и голямата емиграция на хора в репродуктивна възраст, раждаемостта у нас ще спада. „Огромният проблем на България не е намаляването на населението, а процесите, които стоят зад него - емиграцията на млади хора, която продължава интензивно, и промените на структурите на населението“, коментира той. „Голямата битка в демографски аспект в България трябва да е задържането на младите хора, нищо друго няма да помогне“, категоричен бе той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
a#qB


Всичко за коронавируса
Още новини
Васил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща
08.12.2024 09:31:03 Невена Попова

Васил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща

Васил Хаджидеков е възпитаник на столичната ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“. Студент п ...

Гърция: Създават дигитална платформа за здравна грамотност
07.12.2024 10:18:37

Гърция: Създават дигитална платформа за здравна грамотност

Асоциацията на гръцките пациенти стартира дигитална платформа Health Alphabet с цел да подобри зд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...