„Една от 10 жени в репродуктивна възраст има ендометриоза и може да не знае за това. Ендометриозата нанася трайни поражения върху репродуктивната система на жената. Затова считаме, че тя е социалнозначимо заболяване“, каза на пресконференция Ана Димитрова – създател на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ .
Само 20% от хората са чували за заболяването, при 50% от жените, които имат репродуктивни проблеми, са причинени от тази болест. Около 7-8 г. са нужни за поставянето на диагнозата. 32% от жените страдат от депресия.
„Не знаем какви са цифрите у нас, но стана ясно, че такава статистика не се събира. Затова наша основна мисия е разпространяването на информация относно ендометриозата, оказване на подкрепа на жените. Стремим се към цялостно повишаване на здравната култура на жените и мъжете в България, също така разпространяването не информация за предотвратяване, ппрофилактика и справяне с репродуктивните проблеми“, допълни Димитрова.
Фондацията стартира Национално проучване за ендометриозата, съвместно с МЗ. Предвижда се да проведат обучение на специалисти в малки градове, тъй като там има недостатъчно знание за заболяването. Също така, ще се проведат обучения с лекари за прилагането на нови лекарства. Друга цел на фондацията е разработването на програма за менструално здраве в училищата, заедно с МОН. Влиянието на нивото на диоксините в околната среда е доказано при отключването на ендометриоза с няколко световни проучвания. Поради тази причина от неправителствената организация ще търсят контакт с МОСВ, за да се проучи тази връзка у нас.
Пациентката с ендометриоза Ваня Стойчева сподели следното: „Имах киста за първи път на 17 г., това беше преди 17 г. Тогава пих хормони и кистата изчезна. 4 г. по-късно пак стигнах до лекар с много силни болки. Казаха ми да забременея по-бързо. Болките се увеличаваха, пиех противозачатъчни, появиха се храносмилателни нарушения. През 2015 г. с много силни болки по време на цикъл, симптоми, подобни на цистит и 3 г. неуспешни опити за забременяване, стигнах до лапароскопия. Направих я в болница във Виена, установи се още при самия преглед на ехограф, че имам ендометриоза на яйчника, дебелото черво и пикочен мехур. Оперираха ме и 2 месеца след това бях бременна. М.г. родих и второто си дете“.
Късмет и добро здраве