Много болници в САЩ полагат неимоверни усилия да си осигурят медикаменти за химиотерапия, антибиотици и други животоспасяващи терапии на фона на ескалиращата национална криза с недостига на лекарства, пише NBCnews.com.
Проблемът придоби широки мащаби и експерти все по-често призовават федералното правителство да предприеме мерки за решаването му.
Приблизително една от всеки 3 болници признават, че са допуснали пропуски, забавяне или промяна в терапевтичните схеми в посока намаляване на лекарства на пациентите поради сътресения в доставките, показва проучване, публикувано от Американското дружество на фармацевтите в здравната система – професионална група, която проследява недостига на лекарства в САЩ недостиг.
Почти всички болници, обхванати в проучването, заявяват, че грижите за пациентите са били засегнати по някакъв начин поради тази причина.
„Недостигът на лекарства вече има значително въздействие върху клиничната работа“, коментира Майкъл Ганио, старши директор на фармацевтичната практика и качество в групата. „Направо е сърцераздирателно да виждате и да осъзнавате, че пациентите са засегнати от недостига да такава степен“, допълва той.
Изводите от проучването се основават на отговорите на повече от 1100 болнични и здравни фармацевти в САЩ през периода от 23 юни до 14 юли. 41% от болниците са били с 500 и повече легла.
Според проучването всички те, с изключение само на трима респонденти, са били категорични, че изпитват недостиг на лекарства.
Около две трети от болниците са определили текущото състояние на недостига на лекарства като „умерено въздействащо“, което означава, че лечението на пациентите е засегнато, но те потенциално биха могли да го управляват, като преминат към алтернативно лечение или различна форма на лекарството.
„Може да се наложи да ви прехвърлим на перорална таблетка антибиотик по-рано, отколкото бихме искали, защото инжекционният антибиотикът е в недостиг“, обяснява Ганио.
Една трета от болниците обаче са признали, че недостигът на лекарства е „критично въздействащ“ и това принуждава лекарите да разпределят, забавят или отменят лечения или процедури.
В категорията „лекарства на изчерпване“ в болниците са включени кортикостероиди, инжекционни опиоиди, цисплатина и карбоплатина за онкологични отделения, перорални антибиотоци като амиксицилин, противовъзпалителни и болкоуспокояващи като ибупрофен и много други.
Докато проблемът с недостига не бъде разрешен, болниците търсят възможности за алтернативни лечения, разпределят и избират кои пациенти отговарят на изискванията за лекарствата, е установило проучването.
„Болничните фармацевти работят много усилено, за да намалят рисковете за пациентите и те да не останат без лечение“, каза Ерин Фокс, експерт по недостига на лекарства и старши директор на аптеката в Университета на щата Юта.
Стейси Дузецина, професор по здравна политика в Университета Вандербилт в Нешвил, щата Тенеси, призова федералното правителство и Конгреса към действия с аргумента, че недостигът вече придобива застрашителни размери и само професионализма на лекарите и усилията на фармацевтите не са достатъчни, за да предотвратят вредите за пациентите.
От групата на болничните фармацевти също призоваха Конгреса да приеме законодателство за намаляване на прекъсванията във веригата на доставки, включително чрез диверсифициране на локациите, в които се произвеждат лекарства.