Екипи на ВМА проведоха тренировъчно занятие по активиране на военномедицинския кризисен щаб при бедствие с голям брой пострадали.
Разиграна бе ситуация, която се развива в ранни зори в столичен квартал, където е рухнала многофункционална сграда, включваща търговски център, административна и хотелска част. В момента на инцидента в сградата са се намирали между 150 и 200 души. Много малка част от тях са успели да се спасят.
На мястото на инцидента работят екипи на Спешна помощ, полиция, пожарна и спасители.
За овладяване на ситуацията се включват и шест екипа на ВМА – сред които хирурзи, травматолози, анестезиолози, инфекционисти, епидемиолози и психолози.
.„Пострадалите” бяха докарани в полевата болница, разгърната в близост до инцидента, от линейки на ВМА, стабилизирани в мобилните реанимация и операционна и подготвени за транспортиране в болница.
Екипи от „Превантивна медицина” и инфекционисти пък бяха в готовност при нужда да обезопасят района при замърсяване или да окажат спешна помощ на пациенти с опасни инфекции, без риск от заразяване на останалите ранени или на медиците.
В случай на бедствие – сценарий, който разиграваме днес, най-важната ни задача като военни медици е да докараме живи ранените до модерните болници с огромни възможности. Само в модерен тренинг център колегите могат да придобият подобни умения, коментира началникът на ВМА бригаден генерал професор д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.
Изграждайки модерна симулационна база, имаме потенциала да се превърнем регионален тренировъчен център, какъвто на Балканите няма, допълни от своя страна полковник доц. д-р Димо Димов, началник на Катедра „Медицина на бедствените ситуации” във ВМА.
В симулационния център ще могат да се обучават не само бойни санитари, а и цивилни лекари и медицински сестри от ВМА.
Част от днешните демонстрации бяха наблюдавани и от секретаря по сигурност и отбрана на президента Стефан Янев, както и гости от американска военна делегация, които споделиха добрите си впечатления от видяните умения и техники на екипите.