От 1 юли влиза в сила графика за дежурствата на екипите от лекар - анестезиолог и две сестри , който всяка една болница в Пловдив ще осигури за Инфекциозна клиника на УМБАЛ „Свети Георги“. Това реши Медицинският щаб след поредна среща с директорите на здравните заведения, съобщи БНР.
По думите на областния управител Дани Каназирева, създадената организация е много добра и дава възможност да се осигурят до края на годината екипите за интензивното лечение на пациентите с COVID-19.
Тя съобщи, че за първите три месеца, за по 45 дни с по два екипа в графика влиза УМБАЛ “Каспела“, а с по един - УМБАЛ Еврохоспитал“, МБАЛ „Свети Мина“ и МБАЛ "Св. Пантелеймон" и УМБАЛ „Пловдив“. Следващото тримесечие дежурството ще се поеме от УМБАЛ „Пълмед“ и МБАЛ“ Св. Каридад“ с по два екипа за 45 дни и с по един екип от УМБАЛ „Еврохоспитал“ и УМБАЛ „ Пловдив“.
МБАЛ „Свети Иван Рилски“ е определена за резервна болница, само за лечение на COVID-19, и ако се наложи усложняване на обстановката.
Общият брой на пациентите с COVID-19, жители на пловдивска област, е вече 187. За последните три дни –събота, неделя и понеделник новорегистрираните случаи са общо 24. От тях в Пловдив са 11, останалите 13 са в областта.
Направеното епидемиологично проучване показва, че по- голяма част от случаите – 9, са свързани със сбирката в Перущица, като новорегистрираните са контактни лица.
„Към настоящия момент няма основание за паника. Следим ситуацията, а последните случаи са единични, като изключим събирането в Перущица, от където все още има положителни проби на контактни лица на присъствали", допълни Каназирева.
Оздравелите пациенти са 95, а на домашно лечение са 55.
От всички потвърдени случаи до момента 21 са инфектираните медици, от които 16 са излекувани. Трима лекари са на домашно лечение, две санитарки също, и само една санитарка е хоспитализирана.
Към момента са хоспитализирани 32 души. Общият брой на поставени под карантина на територията на област Пловдив към 29 юни е 1164.