Екип на Медицински университет – Варна от Факултета по обществено здравеопазване взе участие в 11-та конференция на Европейската асоциация по обществено здраве, която се състоя от 28 ноември до 1 декември в Любляна, Словения, съобщиха от висшето учебно заведение. Темата на тазгодишното събитие беше „Вятърът на промяната – нови начини за подобряване на общественото здраве в Европа“.
Заместник-ректорът по международното сътрудничество проф. Тодорка Костадинова от Катедрата по икономика и управление в здравеопазването участва в работен семинар на тема „Да работим заедно за човешки ресурси в здравеопазването, ориентирани към хората" ("Working together for people-centered health workforce") „В рамките на семинара с колегите от Световната здравна организация (WHO), Европейската обсерватория за здравни системи и политики (Observatory), Европейската асоциация на училищата по обществено здраве (ASPHER) и експерти от над 10 страни обсъдихме новите посоки в научните и приложни изследвания в областта на човешките ресурси, свързани не толкова с поставяне на акцент върху дисбаланса в разпределението на човешките ресурси, колкото с фокус върху конкретното въздействие върху качеството и достъпността на здравните услуги и здравето на хората“, поясни проф. Костадинова. Факултетът по обществено здравеопазване в МУ- Варна е член на ASPHER и работи заедно с другите си колеги от Европа за утвърждаване на ключовите компетенции на професионалистите по обществено здраве, за новите посоки в обучението и устойчивост в реализацията на завършващите студенти по специалностите в областта на общественото здраве.
От тази година МУ – Варна работи и по проект на Световната организация по миграция (International Organization of Migration). В рамките на провелото се в Любляна събитие, доц. Цонко Паунов от Катедрата по Хигиена и епидемиология участва в работен семинар за здравето на мигрантите (Migrants health), който беше в две направления – ментално здраве и инфекциозни болести. „Ние работим по направлението инфекциозни болести. През пролетта проведохме обучение със служители от митницата, гранична полиция и социални работници – хората, които първи влизат в контакт с мигрантите. От общо 16 държави, участници в проекта, само в Сърбия, България и Малта са проведени подобни обучения. В рамките на семинара доц. Паунов представи пред своите колеги именно практическото приложение на изследването.
След предварителна селекция от научния комитет на конференцията бяха класирани постерите на ас. Мартин Мирчев от Катедра социална медицина и организация на здравеопазването и д-р Панайот Николов от Катедрата по хигиена и епидемиология. Ас. Мирчев представи постер на тема: „Пациентската информация - между публичната и частната собственост“. Д-р Николов представи изследване за влиянието на хореографията и танците върху работоспособността на учениците в начална училищна възраст.
Предлагам дисертабилна тема: От дискретна флатуленция към тежка инконтиненция
Влияние на хореографията... аланколу, толкова ви е науката, еднакво отдалечена и от реалния живот и от европейската и световна наука
Тези от чекиджийските катедри що не си вземат стетоскопите и не отидат на село в селската здравна служба да правят обществено здравеопазване вместо да ръкоблудстват по неактуални теми за здравната система в климатизирани помещения. Алоо , утре тези от които зависи нацията-истинските лекари работещи с пациенти свършват . Ще трябва да си припомните вътрешните болести и фармакотерапията (поне) и да отивате да преглеждате, мда . Забравих да питам дали имате стетоскопи и знаете ли как се слагат ?