Подобрението на лекарствената грижа за деца е във фокуса на внимание на експерти от Европейската агенция по лекарства и Европейската комисия. Темата, свързана с нуждата от промяна, която да залегне и в законодателството на отделните страни членки, бе обсъдена и на форум, организиран от ЕМА и ЕК.
Основната му цел е да подкрепи разработването на конкретен план за действие за преодоляване на недостатъците, установени в десетгодишния доклад, засягащ прилагането на регламента за педиатрията, публикуван от Европейската комисия през 2017 г. Събитието обединява широк кръг заинтересовани страни, сред които представители на пациентите, академичните среди, здравните специалисти и промишлеността, които да проучат възможностите за идентифициране на здравните нужди на децата и други въпроси, свързани с тях.
В доклада на ЕК се посочва, че днес има широк консенсус за това, че децата заслужават достъп до лекарства, които са специално разработени и проучени именно за тях. Въпреки това, доскоро развитието и тестването на лекарствени продукти за педиатрията, бе далеч от задоволително. Много от продуктите, използвани при деца, са били предписвани и администрирани на базата на собствения опит на специалистите, а не спрямо резултатите от клинични изследвания. Това е и налагало педиатрите да се обърнат към разрешени за възрастни лекарства чрез адаптиране на дозата и формата спрямо нуждите на децата.
Съществуват няколко причини, поради което дълго време проучванията на лекарствата, употребявани за педиатрични цели, са било неглижирани. До 1980 година основният аргумент е бил, че децата трябва да бъдат предпазвани от включване в клинични проучвания поради етични съображения. Впоследствие мнението в тази насока се променя до съвременния консенсус, че децата заслужават същото ниво на здравеопазване като всяка друга възрастова група, съответно и от предписване на лекарствени продукти, основано на доказателства.
Европейската комисия представи и своя опит по прилагането на Регламента т 2006 г. относно лекарствените продукти за педиатрична употреба. Основните му цели са три, а именно – насърчаване и разрешаване на висококачествени изследвания в областта на разработване на лекарства за деца, разширяването на лекарства, използвани от деца, специално разрешени за такава употреба заедно с подходящи за възрастта листовки, както и увеличаване на наличността на висококачествена информация за лекарства, използвани от деца.
Данните показват, че регламентът има значително въздействие върху развитието на употребата на педиатрични лекарства в ЕС и в наши дни фармацевтичните компании приемат проучването на педиатричните медикаменти като неразделна част от цялостното развитие на сектора. В периода 2007-2016 година повече от 260 нови лекарства за деца са получили разрешение за употреба, сочат още данните на ЕК.