България е с 1,5 пъти по-висока честота на смъртност поради коронарна болест на сърцето спрямо средната за Европа и с 4 пъти по-висока смъртност поради мозъчен инсулт също в сравнение със средната за Европа. Очакваната продължителност на живота при раждането у нас е най-ниската на континента. Същото се отнася и за очакваната продължителност на живота за хората над 65-годишна възраст. Тези данни бяха представени при откриването на международната медийна конференция „Преосмисляне на фактите за намаляване на вредата от рисковите фактори“.
Седем от десет души в света умират поради причини, свързани с предотвратими рискови фактори и този факт е доказан от науката, подчерта при откриването проф. Борислав Георгиев, началник на кардиологичната клиника в Националната кардиологична болница. По думите му тази тенденция е валидна и за България. Страната ни е с 1,5 пъти по-високи нива на смъртност от причини, предотвратими чрез профилактика. На преден план вече излиза и друга тревожна тенденция: у нас поради заболявания, свързани със замърсен въздух, смъртността е 2,5 пъти по-висока от средната за Европа. Всичко това категорично налага да бъде даден старт на активен публичен дебат по темата за рационалното ограничаване на вредното действие на големите рискови фактори – тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, нездравословно хранене и особено открояващото се в последно време проблемно използване на екрани и дигитални устройства.
На първия дискусионен панел председателката на „ПанЕвропа – България“ Гергана Паси представи доклада „неПобедимите пандемии“, разработен от водещи наши учени – медици, фармаколози, психолози и икономисти, с който се очертават основните тенденции и насоки, свързани с рисковото поведение като предпоставка за развитие на заболявания.
Програмата на форума включва дискусии по няколко теми: здравословно хранене и подходи за ограничаване на затлъстяването; тютюнопушене и никотинова зависимост; злоупотреба с алкохол; дигитална зависимост и подобряване на менталното здраве в дигиталната ера.