Три агенции на ООН отправиха предупреждение, че продължаващото нарастване на огнищата на птичи грип в световен мащаб поражда сериозни опасения за вероятността вирусът, причиняващ болестта да се окаже опасен и за човека - т.е. да се адаптира и да заразява хората по-лесно, съобщи пресслужбата на СЗО. Призивът към правителствата е отправен от Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО), Световната здравна организация (СЗО) и Световната организация за здравеопазване на животните (WOAH). В него те приканват държавите да засилят наблюдението над болестта и да подобрят хигиената в птицефермите.
През 2022 г. 67 държави на 5 континента съобщиха за огнища на птичи грип с висока патогенност H5N1 при домашни и диви птици, а повече от 131 млн. домашни птици бяха загубени поради смърт или умъртвяване в засегнатите ферми и села, посочват от организациите.
През 2023 г. други 14 страни съобщават за огнища, главно в Северна и Южна Америка. Докладвани са няколко случая на масова смърт при диви птици, причинени от вируси на птичия грип A(H5N1).
По-рано тази година нов щам H5N1 на птичи грип, който е силно заразен сред дивите птици, експлозивно се разпространи в нови географски региони, като зарази и уби различни видове бозайници и породи страх от пандемия сред хората, посочват експерти.
Засега около 10 държави са съобщили за случаи на огнища на птичи грип както при сухоземни, така и при морски бозайници от 2022 г. насам, включително при отглеждани във ферми норки в Испания, тюлени в САЩ и морски лъвове в Перу и Чили. „Половин дузина“ са случаите при хора, които са имали близък контакт със заразени птици, са докладвани на СЗО и повечето от тях са били леки, но това не бива да носи успокоение, отбелязват от трите агенции.
„Насърчаваме всички страни да увеличат способността си да наблюдават тези вируси и да откриват случаи при хора“, коментира д-р Силви Брианд, директор по подготовката и превенцията на епидемии и пандемии в СЗО.
Експертите на трите агенции са категорични, че страните трябва да споделят генетични данни за вируси от хора и животни в публично достъпни бази данни.
Междувременно стана ясно, че Франция е избрала германската компания Boehringer Ingelheim да достави 80 млн. дози ваксини срещу птичи грип, необходими за ваксинационната й кампания, която трябва да започне през октомври, коментира говорител на френското Министерство на земеделието, цитиран от Ройтерс.
Търгът бе обявен от аграрното ведомство на Франция през април, като целта бе да се осигурят ваксини за патици срещу птичи грип, след като стана ясно, че заразата се е разпространила по стадата в целия свят и е довела до умъртвяването на стотици милиони птици.
Кампанията ще направи Франция първата страна в Европейския съюз, ваксинирала домашните птици срещу смъртоносния вирус.