Център „Фонд за лечение на деца“ да бъде закрит до 31 март 2019 г. Това приеха депутатите днес с текстове от преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г. Работата на фонда пък ще бъде поета от Здравната каса.
Припомняме, идеята за прехвърлянето на дейността на Фонда към НЗОК бе на нейния нов управител д-р Дечо Дечев. От думите на управляващите в крайна сметка стана ясно, че Общественият съвет към структурата също ще бъде закрит.
Остри възражения срещу това бяха изказани от депутатите от опозицията. „Дейността на ЦФЛД мина през много проблеми, директорите му се сменяха изключително бързо, но това не прави неговата значимост по-малка, защото за мен като лекар при осъществяването на дейността му имаше уникална симбиоза между обществен контрол и мнението на професионалистите и администрацията. Затова, когато тази идея се роди тук, помолих да си помислите дали изобщо този фонд трябва да бъде закриван, да бъде местен – последствията ще бъдат много сериозни“, предупреди депутатът от БСП проф. Георги Михайлов и заяви: „Ние няма как да подкрепим преместването на фонда, категорично сме против, ще бъдем за запазването на фонда в настоящия му вид, за да може народът да бъде спокоен, че неговите деца ще бъдат адекватно лекувани, когато това се наложи“.
Подкрепи го и колегата му доц. Георги Йорданов, който пък акцентира върху закриването на Обществения съвет към фонда. По думите му, закриването на Обществения съвет означава непрозрачна структура. „Не искам решението за лечението на едно дете в чужбина да бъде взето само от финансисти“, заяви той и посочи, че мястото на фонда като цяло не е в Касата, тъй като той не се финансира от здравноосигурителната система.
„Остава впечатлението, че с това сливане се цели пестене на средства, а не е в полза на лечението на децата“, отбеляза и Георги Гьоков.
На всички тях отговори здравният министър Кирил Ананиев, който заяви, че с преместването не се отменят съществуващи права на децата като пациенти за лечение в чужбина. Той се спря основно на трансплантациите, като заяви: „ Важен въпрос е, че предтрансплантационната и следтрансплантационната дейност се финансира от НЗОК. Ние изваждаме един елемент, а по-тежките моменти са след трансплантацията. Освен това НЗОК има много по-голям капацитет. За миналата година те са направили разходи за 80 млн. лв. за малки и големи, докато ЦФЛД е само 12 млн. лв. Кой има по-голям опит?“, запита министърът.
По думите му, в Касата щяло да има и по-голяма прозрачност, защото „НЗОК взима решенията по определени медицински показатели, тя спазва правила и директиви“.
Ананиев заяви още, че средствата за тази дейност ще идват в Касата чрез трансфер от МЗ. „Това гарантира, че те няма да отидат за нищо друго, те са строго целеви и ще се използват за трансплантация на българските деца. В НЗОК ще създадем специален отдел към дирекция „Европейски въпроси“ и ще използваме капацитета, който в момента го има“, каза още здравният министър.
То и средствата за лечението на възрастните българи, лекували се в чужбина идват в касата чрез трансфер от МЗ, но се видя, че това не е никаква гаранция за точност и прозрачност, даже напротив. Та, в този ред на мисли, "по-големият опит на касата" дали е в положителна насока, най-малкото за това какви "реални" данни за задлъжнялост подаваме към Евростат?!
Ако "децата на народа" се лекуват като при теб " уважаеми проф.Михайлов", то жална им майка!
Фондът се закрива само заради отмъстителността на Дечев. Не можа да преживее, че д-р Райкова го измести от директорското столче в "Иван Рилски". Гнусна и нещастна държава!
И така да е, браво! Малко могат да го направят, само се плюнчат...