От 1 август се закрива Домът за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) в гр. Кърджали и се разкриват се два центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявалия (ЦКОДУХЗ) в гр. Кърджали и гр. Стара Загора, реши на днешното си заседание правителството. Разширява се и капацитетът на съществуващите центрове в Благоевград, Хасково, Сливен, Силистра и в с. Бузовград.
Промените се налагат с оглед изпълнението на поетите ангажименти в Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“ за закриване на всички ДМСГД, като институции за отглеждане на деца. M3 е планирало като алтернатива да бъдат създадени услуги и форми на грижа в общността, подпомагащи отглеждането на децата в семейна среда. Центровете в областите Кърджали и Стара Загора ще осигуряват необходимата подкрепа за децата с увреждания от общността, част от които до момента са получавали ежедневна рехабилитация и физиотерапия, логопедични и психологични услуги в ДМСГД в съответните области.
Предвижда се в Центровете да се извършват назначаване и провеждане на ранна диагностика, лечение и медицинска и психосоциална рехабилитация, обучение на родителите за поемане на грижата в семейна среда, посещения от медицински специалисти за оказване на специфични грижи за деца с увреждания и тежки хронични заболявания, отглеждани в семейна среда и в социални услуги от резидентен тип. Тези дейности ще спомогнат за ранното разпознаване на проблеми в една или повече области на развитието и оказването на навременна подкрепа от специалисти, което е от ключово значение за преодоляване или намаляване на негативните последствия и е предпоставка детето да развие в максимална степен своя потенциал, а също така и да не се допусне институционализирането му.
Децата, които се нуждаят от грижа извън семейството, ще я получават посредством алтернативни социални и интегрирани здравно-социални услуги за деца за резидентна грижа в среда, близка до семейната и съобразена със здравните им потребности. Към момента M3 е изградило 7 такива структури. Шест от тях са центрове за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи - по един в градовете Кърджали и Хасково, по два в градовете Казанлък и Стара Загора, както и 1 център за специализирана здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение и потребност от здравни грижи в гр. Кюстендил.
Организацията и управлението на интегрираните здравно-социални услуги ще се поеме от Центровете за комплексно обслужване, които ще предоставят интегрираните здравно-социални услуги за резидентна грижа за деца с увреждания и потребност от постоянни медицински грижи и деца с високорисково поведение в изградените 7 центъра. С оглед на повишения интерес към услугите, които предоставят Центровете в областите Сливен и Силистра, ще се разшири капацитетът им и ще могат повече деца от общността и техните семейства да получават необходимата им медицинска и психосоциална рехабилитация.
Д-р Кондева: Служителите на закритите ДМСГД имат право на обезщетение при пенсиониране
17.07.2024 09:22:42Домовете за медико-социални грижи за деца стават лечебни заведения
03.04.2024 14:35:29Над 24 000 деца с хронични заболявания ще получават специфични социални услуги
24.11.2023 16:13:42