!
Сряда, 18 Септември 2024
30
септ
 

Проф. Виктор Златков:

За всички нас медицината е едновременно и наука, и изкуство, но най-вече – призвание

Понеделник, 30 Септември 2019 | 14:45:37


Проф. Златков, ако сега бяхте студент с житейския опит, който имате, по-различно ли бихте гледали на обучението си отколкото, когато следвахте и ако е така, защо? Труден  въпрос. Човек е такъв какъвто е! Ако е млад, той е

Проф. Златков, ако сега бяхте студент с житейския опит, който имате, по-различно ли бихте гледали на обучението си отколкото, когато следвахте и ако е така, защо?

Труден  въпрос. Човек е такъв какъвто е! Ако е млад, той е пълен с надежди, сили и устрем, както и с риска да направи грешки присъщи на младостта. Но те са част от чара да бъдеш млад. Разбира се, натрупването на житейски опит е етап от образованието, което човек следва през целия си живот. В случая e в сила изразът: „Ако младите знаеха, а старите можеха“.

Изборът на професия е един от най-важните, които правим в живота си. Срещат ли младите хора, според вас, затруднения с тази избор и какво може да се направи, за да се ориентират по-добре?

Повечето млади хора правят труден информиран избор за професия. Често те се влияят от емоции, модни тенденции или авторитета на своите родители и близки. Усетът за дарба може да е верен, но може и да е най-сериозната грешка в живота особено когато „огледалото“ е криво. Бих посъветвал младите хора да прибавят в избора си аргументите на разума. Поколенията се сменят на 20 години, а професиите и технологиите още по-бързо. Това означава, че човек трябва да осъзнае дали ще може да се развива и упражнява своята професия в годините, когато ще разчита повече на знания и опит, отколкото на енергия и ентусиазъм. Изборът на професия изисква определени индивидуални психофизически качества. и доколко те отговарят на професията, която си избрал и искаш да работиш.

По-различни ли са студентите днес и ако е така, какво трябва да се промени в начина на обучение, за да е адекватен на потребностите им?

Студентите са еднакви през всички времена – дръзки, смели и иновативни, но същевременно нетърпеливи – желаещи бързо да материализират възможностите си. Но то и времената са такива – напрегнати и забързани. А резултатът е налице само при съчетаване на теоретичните знания с натрупания практически опит. По-ранното включване на младите хора в практическата работа е присъщо за съвременните технологични специалности, но това има своето място и в по-консервативните професии като медицинските.

Много от добре обучените млади хора завършват и отиват да живеят и работят в чужбина. Има ли начини да ги задържим в България и какви са те?

Днес, младите хора очакват бързи резултати, свързани с високо материално възнаграждение и добра база за своя труд. Но дали това е гаранция за отговорно и професионално отношение? Смятам, че за българина това не е достатъчно. За всички нас не по-малко важно е колко значим изглежда трудът ни в очите на обществото и отделната личност. Това е пътят, по който да задържим младите хора в България – като покажем колко важен за развитието на обществото е техният труд, как всяко усилие се цени, като се създават нужните условия, без пречки, бюрократични спънки и злободневно отношение.

Кои са най-важните неща, които вашите възпитаници трябва да знаят, преди да излязат на пазара на труда?  

Една латинска сентенция гласи „Omnium artium medicina nobilissima est.“ – Медицината е най-благородното изкуство. Да, за всички нас медицината е едновременно и наука, и изкуство, но най-вече – призвание. Трябва да носиш в сърцето си състрадание към болния човек в доза, с която да подобриш качеството му на живот, дори когато не можеш да го излекуваш.

Проф. Виктор Златков пред NOBLESSE OBLIGE – издание на Българска Стопанска Камара

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HSbx


Всичко за коронавируса
Още новини
Предлагат автоматите за лекарства да са извън аптека, но само ако са собственост на аптека
17.09.2024 17:12:32

Предлагат автоматите за лекарства да са извън аптека, но само ако са собственост на аптека

Автомати да могат да се поставят извън аптеки, но трябва да принадлежат на аптека и то само в слу ...

Откриват есенната конкурсна сесия на фонд „Наука“ в МУ-Варна
17.09.2024 16:58:59

Откриват есенната конкурсна сесия на фонд „Наука“ в МУ-Варна

От 17 септември със заповед на ректора на МУ-Варна се открива есенната конкурсна сесия 2024 на Фо ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...