!
Вторник, 08 Юли 2025
05
юни
 

За промени в нормативната рамка за редките болести се обявиха пациентски организации

Сряда, 05 Юни 2024 | 09:31:37 Невена Попова


Хората с редки болести у нас трябва да станат част от политическия процес и създаването на регулация на всички нива, а за да се случи това, е необходимо да се актуализира правната рамка с промени, които гарантират легитимното им гражданско участие в де

Хората с редки болести у нас трябва да станат част от политическия процес и създаването на регулация на всички нива, а за да се случи това, е необходимо да се актуализира правната рамка с промени, които гарантират легитимното им гражданско участие в дейността на институциите – регулатори, надзорни съвети, комисии.

Това бе един от основните акценти в онлайн кръгла маса – дебат по приоритетни политики, адресирани в Манифест „Действие за редките“. Тя се организира от Сдружение „Ретина България“, Българската Хънтингтън Асоциация и Фондация за реформа в местното самоуправление (ФРМС).

Събитието е част от активностите на мрежата на гражданските организации на хората с редки болести в Национален алианс „Редки Болести България“ в рамките на предизборната кампания за национален и европейски парламент. Дискусията имаше за цел да привлече вниманието на бъдещите депутати към проблемите на хората с редки болести и техните семейства, както и да даде старт на пълноценно съвместно сътрудничество между политици и пациенти в търсеното на най-добрите законодателни решения.

„Решихме да обединим нашите искания в един цялостен документ, който нарекохме „Манифест“, за да обясним на бъдещите законотворци, че не само можем да говорим за трудностите, с които се сблъскваме, но и че сме в състояние да назовем точно проблемните полета и дефицитите в законодателството, да дискутираме и предлагаме решения, които са от полза за цялото общество“, коментира д-р Петя Стратиева, координатор на групата на европейските застъпнически групи в европейските референтни мрежи и председател на Сдружение „Ретина България“. 

Тя припомни, че манифестът съдържа девет раздела, като първият от тях е посветен на най-неотложните приоритети у нас – включването на редките болести в Националната здравна стратегия и съставянето на национален план за действие за редките болести, заедно с належащото актуализиране на националните нормативни документи – законови и подзаконови нормативни актове, чрез които се въвеждат политиките за хората с редки болести.

Успоредно с това в манифеста се назовават и непосрещнатите нужди на тази пациентска група - ранна, бърза и точна диагностика, навременен и равнопоставен достъп до високоспециализирано здравеопазване, бърз достъп до иновативни терапии, системи за грижа през целия живот, по-добър достъп до участие в клинични изпитвания, научна и изследователска дейност и събиране на данни.

По време на кръглата маса стана ясно, че България участва едва в 5 от 24 европейски референтни мрежи, което означава, че достъпът на българските пациенти с редки болести до експертно мнение и трансгранично лечение е силно ограничен, както е ограничен и достъпът им до клинични изпитвания и иновативни терапии.

Участници в дебата изразиха притеснение от факта, че редките болести не са намерили достатъчно място в Националната здравна стратегия, не са били включени и като приоритет в Плана за възстановяване и устойчивост, а в същото време пациентите с такива диагнози се увеличават, без обаче техният път в системата да бъде ясно определен.

На кръглата маса бе съобщено още, че България вече има номиниран пациентски представител в Комитета по лекарства сираци към Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) – Йоана Тодорова – Янакиева от Българско Сдружение „Синдром на Мошковиц“, пациентски застъпник по тромботична тромбоцитопенична пурпура. Йоана участва в състава на две групи към Европейската организация по редки болести EurorDis – дигитална консултантска група за данни (Digital & Data Advisory Group – DAG) и групата за психично здраве (Mental Health & Wellbeing Partnership Network).



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Qc%@


Всичко за коронавируса
Още новини
Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство
08.07.2025 10:20:44

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство

От 14 юли на уебсайта на Министерството на здравеопазването на Румъния ще бъде достъпен онлайн фо ...

Лечебни заведения искат финансова помощ от СОС за ремонти и апаратура
08.07.2025 09:32:42

Лечебни заведения искат финансова помощ от СОС за ремонти и апаратура

На прага на лятната ваканция Общински болници и ДКЦ са внесли множество писма в Столичния общинск ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...