!
Събота, 07 Декември 2024
18
юли
2
 

За първи път у нас е протезирано дете, родено без крайници

Сряда, 18 Юли 2018 | 16:07:21
2

За първи път в България бе протезирано дете, родено без горни и долни крайници, съобщава Borbabg.com. 10-годишната Еля от Разград от пълен инвалид се превърна в момиче, което ходи напълно самостоятелно, пише, рисува, държи предмети и прави неща, абсолю

За първи път в България бе протезирано дете, родено без горни и долни крайници, съобщава Borbabg.com. 10-годишната Еля от Разград от пълен инвалид се превърна в момиче, което ходи напълно самостоятелно, пише, рисува, държи предмети и прави неща, абсолютно непосилни допреди няколко месеца за нея.

„Виновник“ за това е професорът по бионика и протезиране Евгени Дюкенджиев от Горна Оряховица. Той и съпругата му вложили неимоверен труд и целия си професионализъм в изработването на сложните протези, които никой друг лекар у нас и в чужбина не се наемал да направи. Това е най-тежкият случай в кариерата на професора, а в света има само още два такива – в САЩ и Япония.

През февруари в лабораторията за атипично протезиране на проф. Дюкенджиев в Горна Оряховица дошъл зам.-кметът на Разград Ердинч Хасанов. Той разказал за положението на Еля и потърсил съдействието на медика.

„След срещата с него отидохме със съпругата ми до Разград и се запознахме лично с момичето. Видяхме, че става дума за изключително сериозен случай, но приехме предизвикателството. В продължение на четири месеца работихме по създаването на протезния комплект от горни и долни крайници“, сподели професорът.

По негови дума задачата била с повишена трудност, тъй като детето е с особено тежки ампутации, които превръщат закрепването на протезните изделия в почти невъзможно.

„За краката беше по-сложно, защото Еля няма нито един сегмент от долните крайници, няма тазобедрени стави, а само меки тъкани. Задачата беше уникална, изискваше много висока квалификация, материална база и сериозни умения“, обясни проф. Дюкенджиев.

На 9 април били изработени горните протези, а на 8 юли завършили и долните. След поставянето на целия комплект детето било обучено как да се движи, тъй като използването на изкуствените крайници става чрез специфична опора на тялото. Само за 30 минути успяла да схване как се случва ходенето с протези и веднага след това направила първите си самостоятелни крачки. Майка й също била обучена как се слагат и махат изделията, тъй като през нощта те не са необходими, когато се налага да ползва тоалетна – също.

„Когато сложихме протезите за крака, Еля изпадна в истерия в хубавия смисъл да думата. Усмихваше се от сърце, последва такъв богат коктейл от прекрасни чувства! Галеше си крачетата с протезите на ръцете. Разбра какво е да гледаш света от високо. Светът й стана съвсем различен, това усещане за нея е уникално“, спомня си проф. Дюкенджиев.

Той разказа, че редовно се чува със семейството на момичето и е много доволен, че е внесъл толкова щастие в дома му. Еля прекарва по няколко часа на ден в ходене и опознаване на света, какъвто досега никога не го е виждала.

Освен с труда си и огромните знания, които вложил в работата по случая, медикът помогнал и финансово, като поел 50% от стойността на услугата за протезиране. Останалата част от цената е осигурена от частна фирма.

Тъй като момичето расте, след около година и половина изделията трябва да бъдат заменени с нови, за които семейството й няма необходимите средства, защото е социално слабо. Държавата пък не поема процедурата и единствената надежда за детето отново ще е добри хора да дарят средства, отбелязва електронното издание.

Снимка: Borbabg.com



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Q3Bp

Браво! 18.07.2018 20:25:24

Ето,за такива хора и професионалисти трябва да се пише,да се знае,да се говори!Едва ли някой от нас осъзнава чудото, което са сътворили тези специалисти за детето.Поклон е малко!

Доктора 18.07.2018 18:30:22

Поклон!


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция: Създават дигитална платформа за здравна грамотност
07.12.2024 10:18:37

Гърция: Създават дигитална платформа за здравна грамотност

Асоциацията на гръцките пациенти стартира дигитална платформа Health Alphabet с цел да подобри зд ...

Екипи на СРЗИ съдействат за сдвояване с „еЗдраве“ и през уикенда
07.12.2024 09:30:23

Екипи на СРЗИ съдействат за сдвояване с „еЗдраве“ и през уикенда

Поради повишения интерес към мобилното приложение „еЗдраве“ и възможностите за достъп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...