3752 са прегледаните деца на средна възраст 7 г. и 6 м. са прегледани чрез съвместната инициатива на Българско дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и Столична община. Профилактичните очни прегледи на първокласници, обучаващи се в училищата на територията на София област, стартираха с прегледи на място на 10 февруари и приключиха на 22 май 2023 г.
При всяко дете е била определена зрителна острота, рефракционен статус, окуломоторика и офталмоскопска характеристика. В определени училищни сгради е изследвана и осветеност в учебните помещения. Резултатите от прегледа на всеки ученик са предоставени на училищните власти и стават собственост на родителите, които предварително са предоставили своето писмено съгласие за провеждане на преглед. Освен данните от този преглед, документът до родителя съдържа информация за следващия препоръчителен преглед и контакти за връзка, при необходимост от допълнителен преглед или информация.
Обобщените данни показват, че за 1313 (35%) от първокласниците това е била първа офталмологична консултация, като 857 деца (22.8%) са имали необходимост от по-обстоен преглед и са насочени към детски очен специалист, като най-голям дял по отношение на причините за това имат отклоненията в рефракционни статус и намалено зрение.
Сред изследваните първокласници не се установява превес на късогледството, поради което профилактичните мерки, целящи предотвратяване на развитието му, са от особено значение.
„Взимайки предвид характеристиката на населението в София област, прави впечатление високият процент изследвани, които се нуждаят от допълнителен обстоен преглед, както и тези, за които скрининговото изследване е била първата среща с офталмолог. Това от една страна е потвърждение за голямото значение, което скринингови програми, подобни на настоящата, имат по отношение на гарантирането на доброто детско зрение, но от друга – показва необходимостта от редовна профилактика“, казват от БДДОНО.
От Дружеството припомнят, че препоръчителната възраст за първа офталмологична консултация е 6 месеца, като при липса на патологични фактори следващите консултациите се провеждат на 3-годишна възраст, 6-годишна възраст и всяка следващата година до навършване на 12-годишна възраст. Често зрителната патология в детска възраст може да протече незабелязано, особено ако само едното око е засегнато. Липсата на външни прояви или оплаквания от страна на детето допълнително може да забави диагностицирането и да влоши прогнозата на иначе лечими състояния, предупреждават от там.
Оскарчето потече от чешмата.