Доклад от Сметната палата на Румъния, който прави анализ на управлението на човешките ресурси и болничната инфраструктура в страната между 2014 г. и 2021 г., показва, че здравната система страда от остър дефицит на лекари, а в нея цари хаос и дезорганизация, пише сайтът romania-insider.com.
Въпреки че заплатите в румънската здравна система досега са се увеличили с 3,06 пъти в сравнение с 2014 г., въпреки че има и увеличение на броя на медицинския персонал, проблемите в здравеопазването остават, отчитат одиторите в северната ни съседка.
„На ниво Министерство на здравеопазването няма ясна информация за дейността на мрежата от болници, подчинени на други министерства. Същото се отнася и за лекари с ограничени компетенции по една или друга причина. Данните и информацията, използвани от Министерството на здравеопазването, не са включени в интегрирана база данни и не се използват за извършване на сравнителни анализи, въз основа на които да се вземат решения в системата“, се казва в доклада, цитиран от румънски медии.
Правителството на Румъния заделя 340 млн. евро за поддържане на функционирането на здравната система, отчита докладът.
Ето и част от изводите в него:
Много от сградите, в които функционират болниците, имат проблеми с разрешенията си за обща и пожарна безопасност, а голяма част от болничните звена с легла не са разрешени от Инспектората по извънредни ситуации.
От 58-те болници на подчинение на Министерството на здравеопазването 10 сгради са в I клас на сеизмичен риск, само 67 от 279 болници, управлявани от местната администрация, имат сеизмична класификация.
Дефицитът на лекари е ясно изразен, което личи от при сравняване на данните от останалите страни в ЕС.
Румъния е на предпоследно място в ЕС с 304,7 лекари на 100 000 жители, докато Гърция, която е на първо място в класацията, има почти двойно повече лекари на 100 000 жители - 610,4.
Въпреки че броят на лекарите на 100 000 жители се е увеличил с 42% към 2021 г. в сравнение с 2014 г., има значителни разлики между отделните региони. Докато в регион Букурещ-Илфов има 397,24 лекари на 100 000 жители, в региона за развитие на Южна Мунтения лекарите са едва 75,25 на 100 000 жители.
По-голямата част от парите за модернизация, окрупняване и основни ремонти на ниво държавни болнични звена идват от средства от местните бюджети – 47%, и от държавния бюджет – 30%, се казва още в доклада.
Одиторите от Сметната палата на северната ни съседка отбелязват още, че в Румъния няма Център за изгаряния, който да може да поема лечението на много сериозни случаи. Няма и мрежа от центрове за възстановяване за пациенти, претърпели тежки изгаряния, а само функционални звена, които могат да лекуват случаи единствено до определено ниво на сложност.
Ама страшно са го закъсали румънците. Да им помогнем? Имаме болници и за износ.
Напротив, по-зле сме и то много. Тяхната бърза помощ отпреди десет години разполага с хеликоптери, а линейките пристигат за осем минути по норматив.
Ама ние да не сме по-добре от румънците!?!?!?