!
Сряда, 14 Май 2025
14
май
1
 

Здравната комисия ще гласува ратифицирането на устава на FOEDUS

Сряда, 14 Май 2025 | 14:29:02
1

Проектът на Закон за ратифициране на Устава на „FOEDUS European Organ Exchange“ ще бъде гласуван на първо четене в парламентарната комисия по здравеопазване утре, става ясно от дневния ред на комисията. Законопроектът беше предложен за разг

Проектът на Закон за ратифициране на Устава на „FOEDUS European Organ Exchange“ ще бъде гласуван на първо четене в парламентарната комисия по здравеопазване утре, става ясно от дневния ред на комисията. Законопроектът беше предложен за разглеждане още миналата седмица, но заради дълго продължилото парламентарно заседание, заседанието на комисията беше отложено.

Законопроектът е внесен в парламента от Министерски съвет (МС), а приемането му е последната стъпка преди Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) да стане член на асоциацията.

В мотивите към проекта от МС припомнят, че с официално Уведомително писмо от 12 януари 2024 г. президентът на „FOEDUS European Organ Exchange” д-р Франц Иммер е информирал българската страна, че на 8-ото годишно събрание на членовете на Асоциацията, проведено на 13 септември 2023 г., е обсъдено и единодушно подкрепено членството на ИАМН в Асоциацията. Задължението за заплащане на членски внос в размер 1000 евро годишно влиза в сила от годината на нотифициране.

ИАМН e участвала като асоцииран партньор в Европейски проект FOEDUS Joint Action и се е регистрирала в електронния портал/платформа FOEDUS през 2015 г. Проектът FOEDUS Joint Action е бил активен в периода 2013-2016 г., като в рамките на този период и няколко години след това Платформата FOEDUS не е била обособена като самостоятелен правен субект. На 12 октомври 2020 г. с Решение на Градския съд в Прага FOEDUS е учредена като самостоятелно юридическо лице (Асоциация „FOEDUS European Organ Exchange”) в съответствие с Гражданския кодекс на Чешката република, със седалище в Прага.

Промяната наложи всички досегашни участници в Платформата да отправят официално искане за членство в Асоциацията в съответствие с националното им законодателство. Съгласно Устава дейностите, свързани с донорството, осигуряването и трансплантацията на органи, се основават изключително на националното законодателство на държавата на получаване/изпращане и на правото на ЕС.

От МС подчертават, че членството в Асоциацията не ограничава участието на ИАМН и в други настоящи и бъдещи механизми на ЕС, международни организации за обмен на органи, както и сключването на двустранни споразумения за сътрудничество в сферата на донорството и трансплантацията.

От Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония (БОППХ) заявяват, че присъединяването към FOEDUS е от съществено значение за разширяване на възможностите за животоспасяващи трансплантации и е в съответствие с действащото национално и европейско законодателство. „Това е една от големите органни банки с които страната ни трябва да сътрудничи. В тази връзка призовавам за спазване на правната последователност и институционалните компетенции в процеса по ратификация“, пише в коментар към законопроекта председателят на сдружението Наталия Маева.

„ИА „Медицински надзор“ като компетентен орган за координация на вноса и износа на органи, както и извършване на трансплантации на български граждани в чужбина, трябва да разшири и засили усилията си в областта на международното сътрудничество. В заключение БОППХ призовава да бъде разгледана в кратки срокове и възможността България да се присъедини към ΕSOT“, допълва Маева.

Преди гласуването на законопроекта здравният министър доц. Силви Кирилов ще отговаря на актуални въпроси, зададени от депутати.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
NGtX

Гост 14.05.2025 14:57:22

Прекрасно и човешко ще е агенцията да отдели поне 500 Хил лева за един хубав фест с мотори и тротинетки


Всичко за коронавируса
Още новини
НЗОК и БЛС договориха нови цени за профилактични прегледи и капитационно плащане
14.05.2025 18:46:08 Надежда Ненова

НЗОК и БЛС договориха нови цени за профилактични прегледи и капитационно плащане

Капитационното плащане за деца се увеличава с близо 1 лв. и от 4,50 лв. става 5,40 лв. Това предв ...

Ранните признаци на психичните заболявания – във фокуса на научна конференция
14.05.2025 17:23:17

Ранните признаци на психичните заболявания – във фокуса на научна конференция

На 16 и 17 май 2025 г. в София ще се проведе XXIV конференция с международно участие на Сдружение ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...