!
Четвъртък, 04 Септември 2025
01
септ
2
 

Здравните профилактични карти на децата вече могат да се издават електронно

Министър Кирилов и министър Мундров се срещнаха с представители на лекарските колегии на БЛС и общопрактикуващите лекари

Понеделник, 01 Септември 2025 | 17:36:07
2

Личните здравно-профилактични карти на децата вече могат да се издават електронно, съобщиха от МЗ.  Това бе обсъдено днес сутринта на съвместна среща с министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм, министъра на електронното управление

Личните здравно-профилактични карти на децата вече могат да се издават електронно, съобщиха от МЗ.  Това бе обсъдено днес сутринта на съвместна среща с министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм, министъра на електронното управление Валентин Мундров, „Информационно обслужване" АД и представители на Българския лекарски съюз и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. 

„Електронизацията е приоритет за Министерството на здравеопазването. Целта на всичко, което правим е поетапно отпадане на административната тежест за всички медицински специалисти, както и облекчаване на родителите и гражданите", заяви министър Кирилов.

„Отпадането на здравните профилактични карти е ангажимент, който поехме както към родителите, така и към вас – лекарите и този ангажимент е спазен. Усилията ни за надграждане на системата продължават и разчитаме на вашето съдействие", заяви министър Мундров.

По време на срещата беше направена демонстрация на системата, която ще се достъпва от медицинските специалисти в здравните кабинети в учебните заведения.

В нея вече е налична информацията от проведените медицински прегледи към момента.

Освен електронизация на здравните карти, с новите текстове в Наредба №3 за здравните изисквания към детските градини, отпада и необходимостта от представяне на контактни бележки.

В момента сме в процес на преливане на исторически данни за имунизациите на децата от системата на Националната здравноосигурителна каса към НЗИС, като се стремим до 15 септември да сме готови", заяви Борис Костадинов, директор на дирекция „Софтуерна интеграция" в Информационно обслужване.

От утре по план стартират обученията на медицинските специалисти от детските градини и училищата в страната.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#5H9

Гост 01.09.2025 20:00:06

А кой ще купи компютри и електронни подписи на работещите в детските заведения и училищата?

Един ОПЛ на 33 02.09.2025 09:52:49

Директорите им.


Всичко за коронавируса
Още новини
Уебстраницата на БЛС с нова визия
04.09.2025 14:18:08

Уебстраницата на БЛС с нова визия

За да отговори на очакванията за лесен достъп и съвременна визия, БЛС поднови уебсайта си с модер ...

EMA предупреди за нарастваща опасност от незаконни лекарства, предлагани като GLP-агонисти
04.09.2025 13:37:44

EMA предупреди за нарастваща опасност от незаконни лекарства, предлагани като GLP-агонисти

Европейската агенция по лекарствата (EMA) и ръководителите на националните агенции по лекарствата ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...