Общият брой на медицинския персонал с положителен тест за COVID в момента е 3459 души, а активните случаи сред тях са 1802. 22-ма души медицински персонал, от които 17 лекари, са изгубили битката с вируса. Това стана ясно от брифинг на здравния министър проф. Костадин Ангелов.
Той подчерта, че е налице трайна тенденция за увеличаване на броя излекувани на дневна база и те почти наближават 1000 души за денонощие. Заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 40%, а на интензивните легла към вчера е 23%. Тези числа са абсолютно условни и динамични, уточни здравният министър, като поясни, че в момента тече процес на реорганизация на системата.
Той обясни, че най-голям процент на заетост на леглата има в Благоевград, Габрово, Перник, Разград, Търговище и Шумен.
По думите му предприетите мерки до момента показват, че успяваме да се справим с контрола на инфекцията. По отношение на данните за 14-дневната смъртност България е на седмо място от 30 страни. Смъртността в страната ни е съизмерима с тази в страни като Франция и Испания.
Проф. Ангелов съобщи още, че на европейско ниво се очаква да приключат преговорите и регистрацията на ваксини в борбата срещу COVID, като страната ни е с интерес към три ваксини от първите шест произведени. Те ще са и сред първите, които ще получат регистрация от Европейската агенция по лекарствата, което гарантира тяхната безопасност и европейски стандарди за ефективност. Той подчерта, че имунизацията ще е доброволен акт, както и че достатъчно ваксини ще има за всички уязвими групи – на първа линия линия, хората над 65 г. и тези с хронични заболявания.
Той коментира и мярката за коридорите за възрастните хора, като поясни, че е имало различни варианти за нейното организиране. От думите му стана ясно, че часовият диапазон може да се промени. Предстоят дни, в които може да имаме занижаване на температурите, затова ще изместим коридора от 14 до 16 ч. Ако видим, че има струпване на хора, този коридор ще бъде разширен по време, посочи здравният министър.
По-рано проф. Ангелов бе изслушан от депутатите в парламента, където представи актуална информация за епидемичната обстановка у нас. Той подчерта, че голямото предизвикателство в момента е реорганизацията на здравната система.
„Няма да ви лъжа, време е за обединение, защото думите, които са написани под герба – „Съединението прави силата“, не са просто някакви слова. Ако не вярвате на мен, повярвайте на девиза, който ни идентифицира като нация. Той ще ни надживее, но нека ние го изживеем, допълни той, като отбеляза, че е положил клетва пред народа.
„Ще направя дори и невъзможното, за да овладеем тази ситуация“, увери здравният министър, като допълни, че това зависи от общите ни усилия. „С дисциплина и мисъл за другия, заедно ще определим бъдещето на нашето общество“, призова проф. Ангелов. „Ще ни е трудно, но ще успеем с малки крачки, спазвайки дисциплината всеки ден, ще се справим с короновируса“, посочи той.
За мерките в училищата здравният министър обясни, че философията е там, където има 15% заболели, те да преминават на дистанционно обучение. За по-строги мерки решенията ще са на местно ниво.
Здравният министър засегна и темата за презапасяването с антибиотици и други медикаменти. Той обясни, че територията на страната има достатъчно количества от всички необходими медикаменти и за пореден път апелира хората да не купуват излишно. „Хората се водят от страх, а не от разум. Този страх води до грешни решения“, отбеляза проф. Ангелов.
От своя страна главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев заяви, че в момента вече всички области в България са в червената зона, като средната заболеваемост през последните 2 седмици в страната е 518 случая на 100 хил. души. Той също отбеляза, че системата към момента се справя и изтъкна, че в момента в България мерките срещу пандемията са едни от най-меките в Европа. По думите в момента сме в състояние на „плато“ на епидемията, което е оптимистично.
Директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов заяви, че в момента продължава реорганизацията на всички лечебни заведения. По думите му в София се очаква да бъдат разкрити 400 легла за интензивно лечение и около 3000 за среднотежки случаи. Това е процес, който не става за една минута и нека хората бъдат спокойни, че никой няма да бъде връщан, увери той.