Основен акцент в седмичното издание за медицина и здравеопазване са актуални теми за решения и намерения, свързани с организацията, дейността и контрола в системата.
В новия брой на първа страница се изтъква решението да бъде създадена комплексна многопрофилна детска болница у нас. „Форум Медикус“ от години подкрепя и работи за реализирането на такова начинание, дори е представено факсимиле от публикация от пролетта на 2011 г. Екипът стои зад идеята и подчертава, че въпреки многото неизвестни, ще проследява целия процес по превръщането на намерението във факт.
Специализираният характер на медицинския седмичник се доказва и от голяма публикация по темата за антибиотичната резистентност – цитирани са тревожни факти и стряскащи данни, а като заключение се предлага предприет от СЗО подход за „едно общо здраве“. Това на практика означава действия по цялата верига – чиста околна среда, здрави животни, здрав човек. Труден за реализиране подход, като се има предвид, че резултатите от натрупани с времето грешни решения всъщност рефлектират най-вече върху човека – най-висшето същество, което обаче не може да пребори бактериите.
В оперативен план брой 35 на „Форум Медикус“ в рубриката „Добрата новина“ съобщава за подписания договор и очакването на нови линейки дори до края на тази година. Няма да бъде „на лошо“, а обратно – ще бъде на късмет за системата на спешната помощ у нас, ако дядо Коледа пристигне – жив и здрав – с новеничка линейка.
Със солидни доказателства за обществена значимост е изпълнена кореспонденцията за дейността на здравните медиатори с акцент върху ваксинопрофилактиката, но и върху общото подпомагане на уязвими и раними групи от населението. В броя се разказва още за настояването на БЛС точните средства от бюджета на НЗОК да се дават за определените за целта дейности. Това настояване се подкрепя и от екипа на БГФармА, в чиято позиция се изтъква нуждата да се обърне внимание на достъпа до лекарства за сърдечно-съдови заболявания чрез справедливо реимбурсиране.
Тема на бр.35 на „Форум Медикус“ е успешното изпълнение на проект за социални иновации в Изпълнителната агенция „Медицински одит“. Ръководителят на проекта проф. Зл. Петрова разкрива същността на иновациите – за прилагане на базиран на риска контрол, както и за ангажиране на пациентите в надзора за качеството на медицинското обслужване. Като се опират на европейски опит и собствени наблюдения, експертите от ИАМО всъщност доказват смисъла и значението на контрол, поставен на научна основа, осъществяван на широка база, с ангажиране на всички участници в лечебно-диагностичния процес. Не на последно място по темата са публикувани – в помощ на здравните мениджъри – основните показатели, които биват наблюдавани при оценка на риска за качеството на медицинското обслужване в болниците.
В научно-пропедевтичен аспект в новия брой на „Форум Медикус“ подробно се разказва за темите и дискусиите по време на отминалия национален конгрес по алергология. Внимание заслужава коментарът на акад. Б. Петрунов, който за пореден път обосновава необходимостта от Национална програма срещу алергичните заболявания с фокус върху дихателните – бронхиална астма, ХОББ, алергичен ринит, риносинуит, а и върху уртикарията.
„Форум Медикус“ отразява също и конгрес по трудова медицина със заключителна конференция по международен проект с фокус върху свързани с труда заболявания.
В предпразничните до Коледа дни се откроява и кореспонденция за благородно дарение на УБ в Бургас – семейство подарява на неонатологията кувьоз от висок клас, с което отбелязва рождения ден на своя син, роден там преди 20 години, днес студент в чужбина. С темата за предпразничните чудеса се свързва и информация от Медицинския университет в Пловдив, където ще се провежда обучение по хирургия във виртуална операционна – какво по-добро за финал на обзора на отминалата седмица.