С 12 гласа „за“ и 8 „въздържали се“ депутатите в парламентарната здравна комисия приеха отчетите за бюджета и дейността на НЗОК за 2017 г.
Зам.-министърът на здравеопазването отчете, че общият размер на отчетените приходи 3,581 млрд. лв., а общият размер на разходите и трансферите е 3, 571 млрд. лв.
Излишъкът от 10 млн. лв. стана предмет на оживена дискусия в комисията. Според депутатите от БСП проф. Георги Михайлов и д-р Валентина Найденова, както и д-р Хасан Адемов от ДПС, този излишък е бил очакван и не е ясно защо Народното събрание е отхвърлило тяхното предложение да разшири рамката на бюджета. Според Жени Начева обаче такъв излишък е много трудно прогнозируем, защото зависи от множество субективни фактори.
Въпреки че средствата не могат да бъдат използвани тази година, те могат да бъдат включени в бюджета за 2019 г., каза председателят на Надзорния съвет на НЗОК в отговор на въпроса на д-р Даниела Дариткова дали е възможно тези 10 милиона да се използват тази година за здравноосигурителни плащания.
„Няма как да бъдат използвани сега с решение на Надзорния съвет, защото нямаме такива правомощия. Правомощия за разпределението им има само Народното събрание и то в проекта за бюджета на Здравната каса за 2019 г. Предлагам да ви представим това решение по-нататък", заяви Жени Начева.
Зам.-министър Начева отчете, че за здравноосигурителни плащания са заплатени 3,497 млрд. лв. като увеличението на размера спрямо предвидените средства в закона за бюджета се формира от два компонента. Единият е 119 млн. лв. допълнителни средства в резултат на преизпълнение на планираните първоначални приходи, а другият - 341, 4 млн. лв. резерв, който е разпределен в отделните направления. Допълнително НЗОК е реализирала икономии в капиталовите разходи 3, 483 млн. лв., както и икономия в издръжката и разходите за персонал в размер на 1,4 млн. лв., които също са разпределени за здравноосигурителни плащания. Съответно ръстът спрямо планираните средства по закон е с 465 млн. лв.
Разпределянето на тези допълнителни средства е 7 млн. лв. в СИМП, 12 млн. лв. за дентална помощ, почти 2 млн. лв. за МДД, 187 млн. лв. допълнително за лекарствени продукти, 18 млн. лв. за медицински изделия и 238 млн. за болнично лечение.
„Увеличението в плащанията за болнично лечение е свързано с лечението с радиоактивната и роботизирана хирургия на онкологични и неонкологични заболявания и ПЕТ-скенерите. От дейностите най-голям дял в структурата на разходите формират кардиологията, гастроентереологията, каридохирургията и хирургията. Най-голям разход при лекарствените продукти имат терапиите за хронични заболявания на черния дроб и сърдечносъдовите болести“, отчете още Начева.
Това е нагледен пример каква схема ни готвят с т.нар. допълнителни фондове,надграждане и пр. гербокомунистически тъпотии. Значи като си изработил парите сега ще чакаш фонда да ти плати след 2 години.Няма да стане така другари тиквокомуняги. Никакви договори с никави ваши фондове няма да сключим. Болният ще си плаща при нас кеш, и после с касовата бележка(за която все плачат) ще си търсят парите откъдето искат,Това е положението.
А с онзи 1 милиард от 2010г заминал на разположение на министерство на финансите кво прайм?
Направо е нагло при това бедно финансиране да казваш ,че поддържаш резерв. Резерв на какво бе ? Вие ако си купувате само хляб и кисело мляко имате ли резерв във вашия семеен бюджет ? Тъпаци.
Смешно е да планираш резерв и след това като го похарчиш да кажеш, че си осигурил допълнителни средства. Резервът не може да бъде 10% от целия бюджет, а максимум 2%. Веднъж попитах един зам .министър защо така бюдветират с години, а той ми отговори, че така се прави. Така прави Киро Тефтера, но нитоедна страна или организация не бюджетира с 10% резерв. Бюджетиране по Кировски.
Важното е да ни е весело.
Какви излищъци бе. Тези лелки забравиха ли ,че имат външен дълг към германските каси за няколкостотин милиона лева ? Единствените излишъци са Киро Тефтера и Жени(щето) Начева
Ще се спукам од смях! :-)
Умри говедо,.