Изпълнението на бюджета на НЗОК за 2018 г. върви по план, с изключение на перото за лекарствата. Този добре известен факт се потвърждава и от казаното от Жени Начева по време на последното заседание на Надзорния съвет на фонда на 29 ноември.
От думите на председателката на Надзора става ясно, че в края на годината се очаква около 57 млн. лв. преизпълнение на приходите, които в момента се събират по план. „Около 84-85% е средната събираемост на приходите от трансферите. Средно 86% е изпълнението на разходите и трансферите“, отчита тя пред надзорниците, като уточнява, че до края на годината се очаква евентуален недостиг в размер на около 30 млн. лв. при лекарствата за домашно лечение. Това, по думите й, ще отложи една 15-дневка плащания на аптеките.
„Най-голямо неизпълнение на бюджета има в първичната извънболнична медицинска помощ и в денталната. При денталната това е поради новата четвърта дейност, която не се изпълнява в рамките на прогнозните параметри“, посочва още Начева.
При лекарствата – не само тези за домашно лечение, а и медикаментите за онкоболни, се очертава недостиг, който трябва да се покрие от резерва, казва председателката на Надзора.
Тя информира още, че средствата за болнична помощ се движат в рамките на планираните заедно със средства от резерва, които Надзорният съвет е приел да преразпредели в края на годината. „Ние вече сме отблокирали 39 млн. лв. от резерва, които сме насочили за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания. Сега се предлага да разпределим допълнително 27 769,2 хил. лв. средства от резерва, от които 4 млн. лв. да бъдат разпределени за медицински изделия, закръглено казвам числата, и останалите 23 млн. лв. за лекарствени продукти“, отчита още Начева.
Общата сума, отпусната до момента от резерва на Касата, възлиза на 66 млн. лв. Остават 47 млн. лв. неразпределени средства от резерва, които в края на годината ще бъдат насочени за разходи за болнична медицинска помощ, за първична извънболнична медицинска помощ (около 1 млн. лв.), за специализирана извънболнична медицинска помощ (10 млн. лв. ) и за МДД (около 2 млн. лв.).
Според първоначалното разпределение, за ПИМП от резерва бяха заделени 7 млн. лв. Те обаче няма да бъдат насочени към общопрактикуващите лекари, а вместо това ще отидат в СИМП, става ясно още от думите на Жени Начева.
Това е последният случай, в който средствата по пера няма да бъдат използвани така, както са гласувани от Народното събрание. От следващата година влиза в сила забрана за преразпределение на средствата между различните пера в бюджета на Касата.
Ами то не става само с реване за пари по форумите, трябва и да се работи !
Айде сега насочили средства от ПИМП към нас?!Затова ли колегите нямат никакви талони още в началото на месеца?Пак ще си направят едни икономии на техен гръб,и ще се зарадват чиновниците от касата за Коледа!Дерзайте,мушмороци/чиновници/
Колега, талоните за консултация не са в бюджета на ПИМП, а в бюджета на СИМП. 6-те милиона са неусвоени средства от ненаправените вторични ПП и диспансерни пругледи от ОПЛ;.