„500 лв. глоба наложи Изпълнителната агенция "Медицински одит" на хирург от Разград, нарушил медицински стандарти по хирургия и не извършил задължителни консултации със специалисти преди операция. Санкцията е след проверка по сигнал от полицията за образувана преписка по жалба на пациент“, четем днес в „Труд“.
„Проверката установила, че хирургът Б. М. не назначил консултация с ортопед травматолог за уточняване на диагнозата и оперативното лечение. Не били извършени и задължителни консултации за определяне на оперативния риск с кардиолог, а окончателната преценка на този риск не била съгласувана с анестезиолог.
Проверяващите излезли със заключението, че опериращият не е предоставил дължимата лекарска грижа на своя пациент според правилата на добрата медицинска практика“, информира изданието.
„Всеки ден“ пък „наднича в канчето“ на лекарите, като се спира на доходите им. „Българските медици имат едни от най-ниските средни заплати, но в същото време поставят и рекорд за най-високите максимални доходи. Ножицата в месечните им възнаграждения е силно разтворена - от 600 до 50 000 лева на месец. Всичко зависи от болницата, в която работи даден лекар, и от специалността му. Публична тайна е, че най-добре платени у нас са кардиолозите и хирурзите в големите университетски болници“, пише ежедневникът.
„Месечните доходи на общопрактикуващите лекари у нас са средно по 10 хиляди лева, а на работещите в Спешна помощ - по около 1500 лева след последното увеличение. Инвазивните кардиолози пък се разписват на фишове с цифри между 30 и 50 хиляди лева, а рентгенолозите в общинските болници - срещу 600 лева на месец. Всичко зависи от специалността и решението на директора на болницата какви бонуси да раздаде на медицинския персонал в края на всеки месец“, изрежда публикацията.
„Не може на едни места да има заплата по 50 000 лева, а в същото време на други лекарите да получават по 600-800 лева. Трябва да се каже категорично, че така наречената подвижна част от заплащането не може да бъде повече от два пъти от трудовото възнаграждение например коментира темата и д-р Иван Кокалов, председател на федерацията на независимите синдикати в здравеопазването към КНСБ.
Според неговия колега д-р Страшимир Генев дисбалансите във финансирането на входа на системата дават своето отражение и върху заплащането на медиците“, пише още изданието. Според д-р Генев причините за дисбаланса са основно три: собствеността на лечебните заведения (в частните заплатите са по-високи), липсата на единни правила за заплащане, както и липсата на законови правомощия на МЗ и касата да поставят изисквания какъв процент от общия размер на здравноосигурителните плащания да се заделят за труд.
„Стандарт“ пък се спира на зъболекарската помощ в съседна Македония. „Тук имат много добро отношение към нас, обръщат ни внимание, не гледат на нас като на банкомати, по-човечни са. Едно вадене на зъб тук е 10 лева, у нас е 30 лева“. Думите са на Михаил Борисов, който излиза от кабинета на зъболекарката Анета Симоновска в Делчево, информира изданието. „В чакалнята пък са благоевградчанинът Йордан Гогов и сестра му Живка Гогова, която живее в село Логодаж. Жената от няколко години е редовна клиентка на стоматоложката. "Причините са няколко - вниманието към мен, обслужването, качеството на работа и цената на услугата. В Благоевград ми правят зъби по 110-120 лева, а тук ми изграждат цял зъб за 30-40 лева. Затова сме тук, дори вече сме семейни приятели, ходим си на гости, от Логодаж до Делчево са само двадесетина километра" обяснява Живка“, четем в „Стандарт“.
„Д-р Симоновска разкрива, че нейни колеги от Благоевград й се сърдят, че им отнема пациентите. Завършила е в България медицина, категорична е, че имаме страхотни специалисти в здравеопазването. "Нямам представа защо при вас има толкова оплаквания от здравната система. Тук държавата подпомага много лечението на зъбите. Поставянето на протеза е само 20 български лева, другото се покрива от здравната ни каса. Не съм виновна, че идват при мен хора от Благоевград и други български селища. Моята работа е да дам всичко от себе си и да им помогна да нямат проблеми със зъбите“, казва д-р Симоновска“, допълва ежедневникът.